WWF

Üniversite’den mezun olalı 8 sene olmak üzere… Lisansımı Biyoloji bölümü üzerine tamamladım. Canlılar içerisinde çalışınca ekosistemi daha iyi tanıyor, iklim değişikliğini daha iyi anlıyor ve doğa ananın gücünden ister istemez diğer insanlara göre daha korkak oluyorsunuz. Çünkü durum konuşulmaya korkulduğu kadar ciddi. 

Bu yazı stil, moda ya da elimde tuttuğum kahve bardağı ile alakalı değil. Bu yazı senin, benim, geçmiş ve gelecek neslin ne kadar duyarsız olduğu ile alakalı. Kimse bireyleri bu konu ile ilgili uyarmıyor, bilinçlendirmiyor. Çünkü politikacılar ceplerine para doldurmakla meşgulken bu tür konular ile ülkesine yatırım yapmayı israf olarak görüyor.

Ancak şunu söylemeliyim ki 2040 yılında kutuplardan gemi ile geçilebilecek. Yani mavi buzul yok olacak. Soğuk alanda durum bu iken tropikal alanda son 30 yılda mercanların %50’si yok olmuş durumda. Bu ne demek? Ekosistemin temelini oluşturan canlılardan, en tepedeki canlıların yok olması ile beraber sıra bize gelecek.

“before the flood” filmini izlediğim dün gece huzursuzluktan uyuyamadım ve okulda anlatılan ekosistem zincirini düşünüp durdum. Biyolog olmak böyle bir şey işte. İçinde yaşadığınız habitatın dışına bakmamayı ve sadece yaşamını daim ettirebilmeyi öğrenen insan çok şey unutuyor. Zaten yaptığımız en iyi şeylerden biri de bu! UNUTMAK.

Durumu hat safhada olmayan ancak kendine “ben ne yapabilirim?” diye kendine soruyorsan seni üye olduğum bu platforma davet etmek istiyorum. Çünkü daha fazla kesilsin diye fidan dikmekten, daha fazla tüketilsin diye tohum bağışı yapmaktan bıktım usandım. Büyük bir uluslararası ailenin parçası olan WWF-Türkiye, insanla doğanın uyum içinde olduğu yaşayan bir dünya içi çalışmakta. Bu platformda destek vermek adına buraya üye olmak isterseniz tıklayın; WWF-TÜRKİYE

 

Sevgiler,

S.

Fotoğraflar: Mert Can Doğan

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.