Uyku Deneyimim Üzerine

Herkese tekrar merhaba, bugün sizlere bebeğinize nasıl uyku eğitimi vereceğinizi tabi ki de anlatmayacağım. İster çevre baskısı deyin, ister günümüz annelerinin birbirine uyguladığı görünmez şiddet deyin, ister modern topluma uyum sağlama çabası deyin.Tüm bunların arasında biz yeni anneler kendimizi kapana kısılmış gibi hissediyoruz.En iyisi oluruna bırakmak belki de her şeyi… beslenmeyi, uykuyu, oyunu vs. çünkü kurallar koydukça doğallıktan çıkarıyoruz. Özellikle ilk bebek acemiliği çünkü bence en özeli, en kaçırılmaması gereken anlar strese dönüyor bu Batı’nın getirdiği “uyku eğtimi” baskısı ile. İnternette konuyu çok araştırdım. Eğitime katılanları, forumda konuşulanları. Hatta akşamlarım 5. aydan sonra Liya’nın uyku düzenin bozulması ile kabusa döndü. Kimin dönmüyor ki?! kimin biliyormusunuz? O fenomen bebeklerinin. Çünkü hepsi “lafta!” muhteşem hayatlarında kusursuzlukları ile mükemmeller. YERSE…

Bruce D. Perry.’nin yazmış olduğu ” Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk ” kitabını siz annelere ısrarla okumanız için öneriyorum. Amerika’da ağır travma geçiren çocukları tedavi eden bir çocuk psikiyatristinin vakaları yazdığı, yorumladığı bir kitaptı. O kitapta insan yavrusunun beyninin bölümlerinin hangi sırayla geliştiğini anlatıyordu bilimsel olarak. Ve maalesef  uyku ile ilgili kısım 2 yaşında gelişmeye başlayıp, 3 ve sonrasında tamamlanıyor, yani kitapta öyle yazıyor. Kitap çok ama çok ağır travmalar geçiren çocukların nasıl tedavi edildiğini anlatıyordu. Ve çocuk kaç yaşında olursa olsun bebek gibi kucakta sallamak tedavide kullanılan yöntemlerden biriydi. Bunun beyinde geliştirdiği bir bölüm varmış çünkü. Sanırım anne karnında ki hissiyat bu ilkel beyinde yer ediniyor.

Ama gel gör ki biz ilkel bir beyni eğitmeye çalışırken kurallar altında boğulduğumuzu fark edemiyoruz. Daha çok sinirleniyoruz, daha çok uykusuz kalıyoruz, daha çok stresle başa çıkamamaya başladığımızı hissediyoruz.

Soru şu!!! ne yapmak gerek?!

Sakin olun. Yalnız değilsiniz. Milyonlarcasınız. Modern hayat bebeklerin ihtiyaçları için uygun değil, aslında bizler için de uygun değil. Öncelikle 6 aylik olmadan bebege uyku egitimi verilmez. 5 bucuk ay ve 6 ay arasinda da buyuk fark vardir. Ayrica Hic bir uzman(ferber dahil) 1 saatten fazla bebegi aglatmayi onermez. Bu durum bebekte terk edilmislik duygusu yaratir. Herşey adım adım…

İlk adım: UYKU ARKADAŞI.

İlk deneyimlerime dayanarak kendi kokumu taşıması için birkaç gece bu pembe havlu ile beraber yattım. Pavlov mantığını bildiğinizi umarak söylüyorum ki uyku arkadaşını sadece bebeğinizin uyku zamanlarında/uyuyacağı zamanlarda yanında tutun. Sizin kokunuzu taşıması ve bu minnak havluya bağlı şartlı refleks oluşturması biraz zaman alacaktır. Pes etmeyin!

İkinci adım:Loş Işık ve 5S Yöntemi

* Swaddling – Kundaklama. Anne karnındaki ortamı sağlayacak eski mucizevi yöntem. Bebek sıcak ve kendini güvende hissedecek. Çoğu bebek, kolları sıkıca kundaklandığında sakinleşir. Unutulmaması gereken, kalçasına baskı yapacak şekilde sarmalanmaması. Önemli olan kollarının sabitleşmesi. Swaddle Me battaniyeler bu iş için birebir.

* Side/Stomach position – Karın üstü/yan pozisyon. Bebeğinizi sol tarafına veya karın üstü kolunuzun üzerine yerleştirin. Buna bazı kaynaklarda Amerikan futbolu şekli de deniyor. Babaların bir kez alıştıktan sonra çok daha kolay bebeklerini bu pozisyonda sakinleştirdiklerini de söylüyor Dr. Karp kitabında. Bebek sakinleştikten ve hatta uyuduktan sonra güvenle yatağına yatırabilirsiniz.

* Shushing – Şışşş sesi. Aslında çoğumuz iç güdüsel olarak bebeklerimizi sakinleştirmek için şışşş sesi çıkarıyoruz. Dr. Karp da bundan bahsediyor. Tek farkla daha yüksek bir tonda şışlamak gerekiyormuş.Bize rahatsız edici bile gelebilecek olan ses yeni doğan bebeğin anne karnında duyduğu seslerin taklidi olduğunu söylüyor bilim adamları. En azından bebeklerin sakinleşmesini bu şekilde açıklıyorlar. Şış sesinin yanı sıra ‘white noise (beyaz gürültü)’ olarak tabir edilen monoton seslerin (monoton gürültü) de bebekleri sakinleştirdiklerinden bahsediliyor. Dr.Karp da kitabında buna yer vermiş. Hatta bir de Cd hazırlamış. Çocuğun ağlama şiddetine göre 5 ayrı monoton gürültü. Bazı bebekler elektrikli süpürge, bazıları saç kurutma makinesi sesi, bazıları yağmur sesinde sakinleşiyorlar.

beyaz ses çıkaran ayıdan satın almak isteyen olursa; http://calmindo.com/shop/

* Swinging – Sallamak. Anne-babanın kollarında veya bir bebek salıncağında olsun, bebeklerin anında sakinleşmesini sağlıyor. Şış sesi gibi, sallamanın da anne karnındaki ortamı taklit etmek olduğunu söylüyor.

* Sucking – Emmek. Bebekler genelde emerek sakinleşirler. Huysuz, huzursuz bir bebeği mutlu etmek için annelerin ilk aklına gelen de emme ihtiyacının emzik, biberon veya meme ile giderilmesi oluyor. Emme son derece doğal bir hareket olduğundan, gaz veya kolik durumunda bebekler bu sıkıntılarından emerek kurtuluyorlar. (via)

Şimdilik benim uyguladığım yöntemler bunlar değerli ebeveynler. Dilerim ki deneyenlerinizde bu paylaştığım yöntemlerden işe yarayanlar olur. Daha fazlasını öğrenip okuduğumda sizinle paylaşmaya devam edeceğim. Bunun dışında uyku ile ilgili kitap öneriniz var ise ve bizimle yorum atarak paylaşırsanız çok sevinirim.

Sevgiler,

Mama S.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.