The Art of Banksy

Dünyanın en ünlü Kırmızı Balonu’ndan Banksy’nin Zihnine Yolculuk… Gizemli sokak sanatçısı Banksy’nin son 15 yıllık eserlerinin toplandığı bu sergi için proje 1 yıl öncesinden başladı. Sanatçının 85 orjinal eseri dünyada ilk kez aynı anda bu sergide bir araya getirildi.

Küratörlüğünü Steve Lazarides’in üstlenmiş ve sanatçının farklı dönemlerine ait özel koleksiyonlar ve enstalasyonlar, modern teknoloji eşliğinde sergileniyor. Sergide, Lazarides’in özel koleksiyonunun yanı sıra dünyanın farklı noktalarındaki koleksiyonerlerden toplanan eserler de yer alıyor. Bugüne kadarki en büyük Banksy koleksiyonu olma özelliği taşıyan sergide, aralarında Banksy’nin “Kırmızı Balonlu Kız”, “Gül Şimdi”, “Hizmetçi” gibi en bilindik eserlerinin de bulunduğu toplam 85 eser izleyiciyle buluşuyor.

“The Art of Banksy”, izleyiciyi bir serginin ötesinde aynı anda görme, duyma ve dokunma duygularını harekete geçirecek bambaşka bir deneyim vadediyor.Serginin etkisini artıran müzikler Fahir Atakoğlu tarafından ;Türk ve Amerikan müzisyen yorumcu,aktör ve aktristlerle beraber kaydedildi.

Tüm eserleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için kitabını almanızı öneririm. Bunun dışında benim kitabından paylaşmak istediğim bazı görsellerde mevcut. Fransa da Banksy’nin louvre müzesine girip astığı monalisa eseri de en sevdiklerim arasında.

Her an izlendiğimizin uyarısı ise “what are you looking at?” Londra’dan gelmekte. Banksy’nin tam bir çılgın olup ineklerin üzerine dahi mesajlar bıraktığını biliyor muydunuz? tıklayın

Sergi Mayıs sonuna kadar Karaköy/Global Yatırım holding’de,biletler ise biletix’de. (indirimli:28tl tam:40tl)Gidemeyecek olanlar ise ayrıntılar burada…Umarım sizler faydalı olur.

Sevgiler,

S.

 

—————————————————–

 

“The Art of Banksy” is a unique exhibition, which is one of a kind: It is a journey, which starts with the world- famous red balloon towards the mind of the famous street artist, namely Banksy.

The art collection of the worldly- renowned mysterious street artist Banksy has its world- premiere in İstanbul. The work will be displayed from the 14th of January 2016 at Global Karaköy, where the streets of London are brought to the heart of İstanbul.

Curator Steve Lazarides brings together the unforgettable art pieces for “The Art of Banksy” and displays the different installations and special collections accompanied by the latest high- tech. The exhibition will showcase special Banksy collection owned by Steven Lazarides and brings together the different art pieces collected from all over the world. This collection bears the biggest Banksy collection that has ever been brought together. Banksy’s “Girl and Balloon”, as well as pieces such as “Laugh Now” and 85 other pieces will make the Banksy Experience even more special and extraordinary.

This exhibition will take you on an unforgettable and enchanting journey with the child of streets, namely Banksy, whom succeeded in becoming a world renowned artist. The exhibition presents many surprises, such as the recreation of London’s streets and the ability to visit typical Londoner home and street artist’s recreated workshop.

Come and see this unforgettable showcase of the story of a man, who unwillingly got catapulted into the art world but at the same time without tiring stood by his art as a mysterious character.

love,

S.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.