Suda Doğum Hakkında Bilmedikleriniz

Geçtiğimiz hafta Dr.Hüseyin Ceyberi ve Doula Deniz Karabıyık’ın vermiş olduğu suda doğum seminerine katıldım. Son zamanlarda suda doğumu merak ettiğim ve sizlerden de merak edenler olduğunu düşündüğüm için bu yazıyı yazmak istedim.  Dünya’da en çok suda doğumun yapıldığı yer İngiltere’den sonra ülkemizde de sıkça duyduğumuz ancak bilinçli eğitim alanlarının azlığından ameliyat masasında doğum yapan bir kitleden oluşuyor Türkiye.

Hidroterapi yani su ile tedavi uzun yıllardır kas gevşetici ve rahatlatıcı etkileri nedeni ile kullanılan alternatif bir tedavi yaklaşımıdır.

Suda doğum ilk kez 1800’lü yılların başında Fransa’da uygulanmış bir yöntemdir. Ancak bu planlı bir doğum değildir. Uzun süre doğum eyleminde kalan ve biraz rahatlamak için sıcak su dolu bir küvete giren bir kadının doğumu bu esnada gerçekleşmiş ve bu tesadüf sonucu suda doğum yapan ilk kadın olarak tarihe geçmiştir.1978-1985 yılları arasında Fransa’da yaşayan Dr. Michel Odent izlemiş ve su altında pek çok doğumun gerçekleşmesinde yardımcı olmuştur.

En çok sorulan sorular ve cevapları;

-Suda doğum doğal bir süreç mi? Tamamen annenin yürüttüğü bu doğum doğal bir doğumu ifade eder.

-Suyun sıcaklığı?  Vücut sıcaklığınızın 3-4’C düşüğü yani 35-37’C suyun sıcaklığıdır.

-Gebe suya ne zaman sokuluyor? Doğumun son evresi dediğimiz 1-2 saatlik kısımda gebe anne suya alınır.

-Bebeğim su yutar mı? Bebek 38 hafta sıvı ortamda bulunduktan sonra suya olan doğumda ortam farkı olmadığından bebek hayata yumuşak bir geçiş yapmış olur. Sudan çıktıktan sonra ilk nefesini aldığı için suyu yutmaz.

-Epidural yapılıyor mu? Epidural anestezi,damar yolu açımı, suni sancı gebe anneye uygulanmaz. Sıcak suyun gevşetici etkisinden yararlanılır. Suda doğumunda özel bir sualtı doppler cihazı ile bebeğinizin kalp atışları dinlenebilir, gerekli durumlarda damar yolu ile ilaç bile verilebilir. Suda doğum, ağrıyı azaltmada oldukça etkili bulunmuştur. Bazı çalışmalar ağrıları azaltmada epidural anestezi ardından suda doğumun geldiğini söylemektedir. Sıcak su vücudu rahatlatan endorfin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırarak gebenin daha az ağrı ve daha az endişe hissetmesini sağlar. Daha az ağrı hissetmeleri nedeniyle ağrı kesici ilaç ve epidural anestezi kullanma ihtiyacı azalır.

-Kullanılan havuzların hijyenliği? Ekadom doktorları size özel havuzu ve kılıfın kullanım eğitimini verir. Size özel kılıflar kullanıldıktan sonra imhaya gönderilir. Bazı hastanelerde tüm gebelerce ortak kullanılan küvetler hijyenik açıdan kullanımı tavsiye edilmemektedir.

-Epizyotomi yapılıyor mu? Epizyotomi (kesi atımı) doğumun ikinci aşamasında kadınlarda perineye ve arka vajen duvarına uygulanan planlı cerrahi kesi işlemidir. Su, vajinal harabiyeti azaltabiliyor, bu da dikiş ya da epizyotomiye olan ihtiyacı azaltıyor. Suda doğumda bebeğin vajinadan çıkışını anne kontrol ettiği için bebeğin çıkışına tanınan zaman geniştir. İleri geri hareket eden bebeğin çıkışı zorlaşmadıkça ve doğum Dr. / Ebe tarafından izlenen süreçte gecikmedikçe kesi atımı gerçekleşmez.

-Suda doğum öncesi lavman? Suya dışkılama korkusu? Gerçekten ihtiyacı olan, doğum öncesi kabızlık çeken (kabızlık çeken annelerde lavman uygulaması, bebeğin doğum yolunda daha fazla alan açar), doğumda kaka yapacağından çok korkan, utanan ve lavmanı kendi arzusuyla yaptırmak isteyen kadınlarda ise yararlı olur.

-Bebeğim doğum anında ters gelirse? %2-3’lük bir risk oluşturan bu durumda gebe anne ameliyat masasına alınarak sezaryen başlatılır. Ancak bebeğin geliş şekli NST ile son dönemlerinizde kontrol edildiği için bu durumun yaşanma olasılığı yok denecek kadar azdır.

-Kordon bağı ne zaman kesilir? Bebeğin plasentasında bildiğiniz üzere bebeğin alması gereken önemli maddeler bulunmaktadır. Kordon bağında kan akışı durmadan kordon kesilmez. Doktorunuz bu gidişatın takibinde olacaktır.

-Suda doğumu kimler yapabilir? Gebelik süreci boyunca herhangi bir komplikasyonu olmayan, sağlıklı bir hamilelik süreci geçiren tüm kadınlar suda doğum yapabilir. Suda doğumun uygun olmadığı durumlar ve gebeler aşağıda listelenmiştir.

-Suda doğumu kimler yapamaz?

 • Bebeğin başıyla gelmediği durumlarda (makat doğum, transvers geliş)
 • Çoğul gebelikte, erken doğum durumunda (37 hafta öncesi),Annenin erken suyu gelmesi,
 • Bebeğin eşinin önde olması, Annenin aşırı kanaması olması ,
 • Bebek rahim içinde sıkıntıda ve sürekli fetal kalp atım izlenmesinin gerektiği durumlarda,
 • Baş pelvis uygunsuzluğunda, iri bebek anne çok kiloluysa
 • Annenin sistemik hastalıkları (Hipertansiyon, Preeklemsi)
 • Enfeksiyonları (Herpes, HIV, Hepatit, aktif genital enfeksiyonları) mevcutsa suda doğum tercih edilmez.

Doğuma girmek her kadın için korkutucu bir hissiyat oluşturabilir. Bu noktada Doula Deniz Karabıyık en önemli şeyin korkularınızdan arınmaktan geçtiğini ve doğuma 6 adımda hazır olabileceğinizi belirtiyor. Bunu daha sonra detaylıca anlatacağım şimdilik kısaca geçmek istiyorum;

 1. Korkudan arınma
 2. Bilgi edinme: Unutmayın insan bilmediği şeyden daha çok korkar.
 3. Hareket/Aktif Pozisyonlar: Annenin doğum öncesi sancısını hafifletmek adına yapmış olduğu hareketlerdir. Anne, daha az acı hissetmesini sağlayan ve bebeğin pelvisteki hareketini kolaylaştıran ayaklarını oynatma, çömelme, kalçalarını oynatma gibi hareketleri yapma imkanı bulur.
 4. Gevşeme
 5. Nefes : Solunum egzersizleri yapmak sancı dalgalanmalarında sizi rahatlatır.
 6. Destek : Suda doğumun daha da kolaylaşması açısından bazı durumlarda ve yine isteğe bağlı olarak doğumda doula bulundurulabilir. Bu uzman anneye doğumla ilgili telkinler vererek psikolojik olarak ve fiziksel olarak daha verimli olmasını sağlamaktadır.

Suda doğum fiyatları ise diğer doğum şekillerinden biraz daha yüksektir çünkü suda doğum özel bir organizasyon ve hizmet gerektiren bir durumdur.

Şimdilik bu kadar merak ettiklerinizi sormayı ve paylaşmayı lütfen unutmayın.

Sevgiler,

S.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.