Shineline Jewellery

Tamam itiraf ediyorum. Hiç de pırlanta delisi bir kız olmadım eskiden bu yana… Kendi bütçeme uygun özel bir tasarım yaptırmaya kalktıysam da asla istediğimi verecek bir firma bulamadım. Takı konusunda seçiciyim bu yüzden.Hem minimal olsun ,hem minnak pırıltıları olsun,rose olsun ama güçlü göz alan bir duruşu olsun derken bana uyan koleksiyonu sonunda @shinelinejewellery da buldum. High light serisinden kolye ve chic serisinden yüzüğümü sevenleri  @shinelinejewellery sayfasına yönlendirmek istiyorum.

Sertifikası ile gelen ve karat derecesi birbirinden farklı olan modeller için siteye göz atabilirsiniz.; https://www.zarejewellery.com/online-satis/

İngilizce pırlanta anlamına gelen “diamond” kelimesinin Yunanca fethedilemez anlamında “ademas” kelimesinden türetilmesi ne kadar kıymetli olduğu hakkında bir ipucu verebilir. Mücevher haline getirilen pırlantaların sadece %5’inin 1 karat ve üstünde olması, büyük tek taş yüzüklerin neden pahalı olduğu hakkında fikir edinmemize de yardımcı oluyor. Karat ne demek? dediğini duyar gibiyiz. “Carob” yani keçiboynuzu tohumu manasına gelen bir kelimeden gelen karat, kıymetli taşların ağırlık ölçüsü olarak kullanılıyor. Eski çağlarda kıymetli taşların ağırlıklarını ölçmek için son derece hassas ağırlıkları bulunan keçiboynuzu tohumları kullanılıyordu. Her bir keçiboynuzu tohumu, boyutlarından bağımsız olarak 0,2 gram ağırlığa sahiptir. Bu sebeple uzun yıllar altın ve değerli taşların ağırlığını hesaplama görevini uzun yıllar boyunca üstlendiler. Günümüzde de 0,2 gramın karşılığı 1 karat olacak şekilde, değerli taşların ağırlıklarını belirlemek adına kullanılıyor.

Pırlanta alırken nelere dikkat etmeli?

-Pırlanta sertifikası olmalı:Pırlanta sertifikası, 4C kriterleri yönünden taşın özelliklerini barındırıyorken taşın cilalanma kalitesi ve simetrisi gibi özelliklere de ayrıntılı bir şekilde yer veriyor. Kesim derecesi, şekil bilgileri, taşın sertifikalandırıldığı tarih ve rapor numarası gibi bilgiler de sertifikada yer alan bilgiler arasında bulunuyor.

-GIA ve HDR onaylı olmalı:

Dünyanın dört bir yanında pek çok gemoloji enstitüsü pırlanta ve diğer değerli taşlar için sertifika veriyor olsa da uluslararası platformda itibarı bulunan az sayıda enstitü bulunuyor. Amerika Gemoloji Enstitüsü en çok tanınan taşbilim enstitüleri arasında başı çekiyor. Değerli taş alanında otorite olarak kabul gören enstitü, 1931 yılında kurulan sivil bir örgüt. Dünyanın her yerinde kullanılan 4C kuralını öne sürmesi ile tanınan enstitü, incelediği değerli taşlara GIA sertifikası veriyor. GIA sertifikalı pırlanta satın alarak dünyanın herhangi bir yerinde değerinden feragat etmeyerek satmayı garanti altına alabilirsin.

Dünyanın en büyük pırlanta test laboratuvarına sahip olan HDR Antwerp, uluslararası geçerli sertifika sunan diğer kuruluşların başında geliyor. 1976 yılında Belçika’da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan kurum, sunduğu HDR sertifikası ile pırlantanın kalitesi garanti altına alıyor. Avrupa Gemoloji Laboratuvarı (EGL), Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI) ve Amerikan Gemoloji Derneği Laboratuvarları (AGSL) uluslararası saygınlığı olan diğer kurumlar arasında geliyor.

-4C kuralını bilmeli: değerli taşların kalitesini belirleyen 4C kuralını öğrenerek işe başlayabilirsin. Kesim (cut), ağırlık (carat), berraklık (clarity) ve renk (color) kriterlerinden oluşan 4C kuralı, pırlanta başta olmak üzere tüm değerli taşların fiyatının belirlenmesinde de önemli rol oynuyor.

 

...

Yorumu Doğrula *

Recent Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.