Santorini’de Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

Herkese mutlu haftalar.. Bugün Santorini’ye seyahat edecekler için faydalı olabileceğini düşündüğüm tüyolar vermeye geldim. Santorini gezimde deneyimlediğim,tattığım ve size önerebileceğim tüm detaylar burada. İyi okumalar.

Ulaşım:Şehrin limanı küçük olduğu için eger gemi ile giderseniz Fira’ya feribot ile geçiyorsunuz. Firadan şehre çıkmak için ya eşeklere ya da teleferiğe binmeniz gerek. Her iki ulaşım türüe 5 euro. Eşek daha güvenli olsada sıcak aylarda çekilmiyor.Uçakla giderseniz de ada içerisinde ki belediye otobüsleri ile her şehre ulaşım mümkün, kolay,ucuz. Thira kentinde ki otobüs durağından ise adanın her yerine 1,8-2,5 euro gibi fiyatlara seyahat edebilirsiniz.
Santorini KTEL Belediye Otobüsleri web sitesi: http://ktel-santorini.gr/ktel/index.php/en/
Özel otobüs isterseniz; http://www.privatesantorinitours.com/
Araç kiralamak isterseniz; http://santorini-carhire.com/

Şehirde gezilip görülmesi gereken çok fazla yer var. Başlıca biz listemizi şu şekilde oluşturduk;
-Santorini’de bulunan Müzeler;
Tarih öncesi müzesi, Fira Santorini: Yunan adalarının parçalanmadan önceki hali ve volkanik patlamalar sonrası bölünüşü görsellerle kapsamlı anlatılıyor.Bölgede eskiden yaşayan insanların kullandığı araç ve gereçler gerçekten etkileyici. Hatta bölgenin ilk altın çalışması da müzede bulunuyor.Giriş 3 euro
Kültürel Kasaba, Pirgos Santorini; Biz gidemedik siz netten araştırabilirsiniz.
Megaro Gizi Müzesi, Fira Santorini: 37 genç yunan sanatçının eserleri yer almakta. Bizi pek büyülemedi.
Santorini Şarab Müzesi: yorumlar için tıktık Biz gidemedik siz netten araştırabilirsiniz.
Santorini Arkeoloji Müzesi: Biz gidemedik siz netten araştırabilirsiniz.

-Yemek:Otobüs belediyelerinin durduğu noktada atıştırmak için küçük Yunan cafeleri var ki hepsi yemek için güvenilir. Terettütünüz olmasın.Damla sakızlı likör ve Nykteri beyaz şarapları bir harika. Deniz mahsülleri yanında içebileceğiniz en uygun ve kaliteli içkilerden.Fira kentine teleferik ile ilk çıktığınızda karşınıza çıkacak Selatrevo’dan sade dondurma/yogurt üzerine dilediğinizi koyup tatlı güdünüzü mutlaka doyurun derim ki biz bayıldık.

-Fira: Turistlerin ilk uğrak noktası olduğu için bizim kemeraltına benziyor. Hatta geçtiğiniz sokaklardan tekrar geçince anlıyorsunuz küçük bir kent olduğunu.
-İmerovigli:Venedik kalesi kalıntılarını barındıran şehri oteller ele geçirmiş olsada gün batımında harika bir manzarası olduğu kesin.
-Oia şehri: Kiliseleri, restaurantları, harika gün batımı ile gezilmesi gereken köylerin başında ve hemen aşağı tarafında Amudi köyü yer almakta.Buraya gelen turistlerin ilgisini en çok ipe dizilmiş ahtapotlar ve ahtapotlarla yapılan yemeklerin lezzeti çekiyor.
-Perissa Kumsalı:Açıkca söylemek gerekirse biz sırf meraktan gittik ama çok ilgimizi çekmedi yine de siyah renkli kumu ve denizi güzeldi.Kamari Beach‘de aynısıymış.(Biz gidemedik siz netten araştırabilirsiniz.)Ayrıca kumsalın hemen yakınlarında arkeoloji çalışmalarının yapıldığı 3000 yıllık antik bir kasaba da bulunmaktadır.Tarihe ilgi duyanlar bu bölgeye göz atabilir.
-Red Beach: Turistleri ve bizi kesinlikle etkilemeyi başaran bir manzaraya sahipti. Kıpkırmızı kumsalı masmavi denizi ve zıtlık yaratan şaşırtıcı görüntüsü inanılmazdı. Giderseniz mutlaka burada kalabalığı aşıp denize girin ve denizin içindeki kayalıklara oturup serinliğin sizi ele geçirmesine izin verin.
-Akrotiri kenti:Akrotiri’de Minoan Uygarlığı yaşıyormuş. Daha sonra volkan patlaması sonucu tamamen yıkılan kentte o zamana ait kalıntılar mevcut. Şaşırtıcı derece gelişmiş bir kent uygarlığı söz konusu. Biz el yapımı ocakları görünce bile şaşırdık.

Unutmadan gideceğiniz tarihlerde hava sıcaklıklarını da göz ardı etmeyin derim.İşte bu kadar. Sanırım Santorini gezisi için 3-4 gün yeterli bir süre.

Sevgiler,

Sedefiniz.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.