Otokoltuk Seçimi

Merhaba emektar uykusuz anneler nasılsınız? iyisiniz iyiii dipçik gibi. Bugün de akıllar çorba,düşünceler şiş kebap. Liya’ya dün (instastory’den takip edenler bilir.) otokoltuk almaya gittik. Ama sanırsınız fırından ekmek almaya gidiyoruz. Liya evde ananne’de tabi. Alsana bebeni yanına oturtsana bir koltuklara belki o çooook övülen, o çooook yok satan ,o çoooook kıçını yırtıp paraları bastığın otokoltukta bebenin kıçı rahat etmeyecek. Tabi baktık bişi anlamıyoruz eli boş eve döndük. Mesajlarınız doğrultusunda (çok ama çok teşekkür ederim hepinizeee) eşimle 3 marka üzerinde yoğunlaştık.

Bugün de hem otokoltuk arayanlar için faydalı bir yazı olsun hem de internette excel dosyasına benzeyen mühendisden çıkma postlardan farklı bir post olsun okuyan anlasın diyerekten basit bir post hazırlamak istedim.

En çok tavsiye edilenler doğrultusunda be safe, cybex ve britax römer otokoltuklardan birini alma kararını aldık. Kendi içlerinde de ayrılan bu koltukları ben Liya 6 ay üzerinde olduğu için 9 kg üzerinde ki aralıklarda olanlarını inceleyeceğim. Şimdiden okuyacakların bilgisine.

Britax Römer:

Özellikle motorsiklet kaskı üreten bir firma olduğundan dayanıklılık, kalite ve güven açısından dünyanın 1 numaralı Alman markası. Çoğu kişi bebeğinin bu markada rahat edip direk uyuduğunu belirtmiş.

Emniyet kemerli Römer King Plus: 2007’de ADAC’tan güvenlik ödülü almış bir koltuk. Safety Ratings: 4.. Son derece güvenli. 35 otomobil üreticisinin bu koltuğu tavsiye ettiği yazılıyor. Marka Alman markası, otomobilciler genellikle Alman olunca bu sonuç kaçınılmaz gibi görünüyor. Emniyet kemeri mekanizması için darbe dağıtıcı diyorlar. İçindeki ekstra baş-boyun koruma desteği siyah köpükten yapılmış. 2011’den önceki modeller 100 TL daha ucuza satılmakta (700 TL’ye). Ancak eski modellerde şöyle bir problem var: Çocuğun başının dayandığı kısım çok dar. Bu da çocuk için rahatsız edici. Bu konuda marka olumsuz geri dönüşler aldığı için yeni modellerde bu sorunu çözmüş ve baş dayama kısmını genişletmiş. Araca montajı, emniyet kemerli olmasına rağmen çok kolay. Yatış pozisyonu 2 kademe. Yüksekliği diğer oto koltukları ile aynı (Maxi Cosi hariç) Ancak renk konusunda biraz zayıf, çok güzel renkler yok.

Isofixli Römer: En iyi isofix sistemi RÖMER’de bulunuyor. Çünkü diğer markalardaki isofix bağlantı çubukları düz şekildeyken, Römer de L şeklinde. Bu L şeklinde bağlantı sayesinde bir kaza anında çocuk öne doğru çok az savrulup, oto koltuğu onu geri çekiyor. Böylece baş, boyun, omur zedelenmesi en aza indirgenmiş oluyor. Ancak Römer’in en iyi isofixli modeli SAFEFIX. Bunun da fiyatı 1300 TL civarında. Römer’in bir diğer isofixli modeli DUO PLUS. Bu da 1100 TL civarında. Ancak Duo plus modelinde oto koltuğunun içinde ekstra baş-boyun koruma destek yastığı bulunmuyor.

Cybex Sirona doğumdan yaklaşık 4 yaşa kadar (18kg) kullanılabiliyor.Bebeği koltuğa kolay yerleştirmek için 360° derece dönüş fonksiyonu bulunuyor ki bence bu büyük bir konfor. Koltuğun oturma kısmının altında bir mandal var, elinizi sokup bu mandala basılı tutarak sağa ve sola çevirebiliyorsunuz. Koltuğun alt kısmında emniyet için koydukları şeffaf bir etiket var. Koltuğu aldığımızda buna ihtiyacınız olmayacak diyerek çıkarttılar. Bu etiketi çektiğiniz zaman koltuk hangi yöndeyse o yöne göre 90 derece sağa ve sola dönebiliyor.

Cybex Sirona’da ayrı bir bar bulunuyor. Bu barı, çocuğunuz 9-18 kg. arasındaysa öne doğru oturtmak için kullanabiliyorsunuz. Yani kilosu uygun ise 9 aydan itibaren barı da kullanarak öne doğru çevirmek mümkün. (Oturtabildiğiniz kadar arkaya dönük oturtmakta fayda var) Bu bar, öne doğru oturtulan çocuklar için güvenlik yastığı görevi görüyor. Geleneksel 5 noktalı emniyet sistemine kıyasla boyundaki gerginliği önemli ölçüde azaltıyor. Kaza anında yastığın yeni Aktif Tepki Teknolojisi (A.T.T.) sezgisel biçimde çocuğun koltuğun güvenli alanında kalmasını sağlıyor. Isofix’i ayrı değil, otomobil ve koltuk arasında doğrudan bağlantı sağlanıyor.  Isofix koltukla bir bütün olduğu için ekstra denge ve güvenlik sağlıyor. “Kolay kurulum yapılıyor. Çıkartıp takarken hiç zorlanmıyoruz” demiş kullanıcılar. Tek problem koltuk isofix’le bir bütün olduğu için oldukça ağırmış. Aman o da nazarı olsun. 😀

Arkaya dönük halinde tek elle 7 farklı pozisyonda yaslama, öne dönükken 5 farklı pozisyonda tek elle yaslama imkanı sağlıyor. Doğumdan itibaren kullanmak için yeni doğan dolgusu almanız gerekiyor. Bu dolgu oto koltuktan ayrı olarak satılıyor. (yenidoğan için almak isteyenler için belirtmek istedim.)

BeSafe İzi Comfort X3 Isofix 9-18 kg;

Yatış pozisyonunda rahatça kullanılabiliyorken yükselmesi kullananların söylediğine göre en avantajlı yanıymış.Böylece bebek camdan bakarak ilgisini başka yöne dağıtabilir, ağlamaz.Bu modelin isofix’li olanı ADAC testlerine girmiş ve 2011 yılında geçmiş. Kemerli modelin ise hiçbir test sonucu yok. O yüzden bana güven vermediğini söylemem gerek , bu durumda ağır olmasına rağmen isofixli olanı almak mantıklı.

Hava alan kumaş, yıkanılabilir, alev almayan kumaş özelliği; hava alan kumaşlar sayesinde konforlu seyahat olanağı sunmakta, kolay çıkartılıp takılan ve yıkanabilir kılıf özelliği bulunmakta.

Yüksek ayarlı baş- boyun destek sistemi; 8 kademe yükseklik ayarı olan baş ve boyun koruma sistemi, kaza esnasında çocuğun kafası ile birlikte öne ve arkaya doğru hareket ederek kalkan ve ek destek görevi görmekte.

Otokoltuk alırken nelere dikkat etmeli?

-Koltukta kullanılan kumaşın terletmemesi,

-ECE,ADAC… gibi belgeleri olan markalardan yola çıkmak,

-Emniyet kemerinin 5 noktalı olması şart,

-Oto koltuğun baş dayandığı kısımda ekstra bir koruyucu yastık oluyor, U şeklinde. Yandan darbelerde ekstra koruma sağladığı için bu U şeklinde yastık önemli. Bebek-çocuk uyurken kafası öne düşmemeli en azından yana doğru yastık desteklemeli. Besafe kullanıcıları bana genellikle bu sorunu yaşadığını mesaj attığı için paylaşmak istedim. Be safe’den Britax Römer’e geçen çok ebeveyn olmuş. Kimisi de “yatık pozisyonda götürdüğü için kafası yana düşüyor” diyor. Seçim sizin.

– Genellikle oto koltuklarında beyaz köpük kullanılmakta(tv aldığınızda içinden çıkanların daha sıkıştırılmış hali) olup, sadece Römer’in isofix’li modellerinde siyah köpük bulunmakta.Beyaz köpük güvensizdir algısı oluşmasın ancak siyah köpük çok daha sağlam olduğu için bütçe aralığını geniş tutacaklar bu konuya da yer verebilir.

-Mutlaka bebeğiniz ile seçmeye gidip onu almak istediğiniz koltuklara oturtun.

-Çıkartılıp, takılması bizim açımızdan da konforlu  ve pratik olmalı,

-Isofixli oto koltuğu önemli çünkü ısofixli’de çelik bağlantı çubukları oluyor ve bu çubuklar aracın arka koltuğunun arasında bulunan demir halkalara monte ediliyor. Avantajı nedir? Emniyet kemerinden daha sıkı oluyor, bir kaza anında oto koltuğu araca taş gibi yapışıyor.Yani güvenlik açısından çok önemli.Ancak dikkat her araçta ısofix bağlantısı olmuyor. Otokoltuk alırken bu konuya dikkat etmenizi öneririm. Bu anlamda 2 ürün önerim var: ürün1 Cybex Pallas 2 İsofixli 9-36Kg. Oto Koltuğu, 9-18Kg olanı burada ürün1/2 , ürün2 Britax Römer Trifix 9-18 Kg Oto Koltuğu , ürün3 Besafe İzi Comfort X3 9-18 Kg Oto Koltuğu

-360 derece dönüş:

Bu özelliğin iki büyük faydası var. Birincisi aynı koltuk ile hem arka hem de öne doğru seyahate imkan sunması ve bebeğimizin belirli bir ay ve kiloya ulaşana kadar ters, sonrasında ise düz seyahat etmesine olanak vermesi.

İkinci büyük faydası ise, koltuk kendi ekseni etrafında kolayca dönebildiği için, bebeği arabaya yerleştirme ve kemer bağlama esnasında ebeveyne kolaylık sağlaması. Aksi durumda koltuk öne ve arkaya dönük halde sabitken, özellikle bebeğin kilosu arttıkça belinizi sakatlama ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer aracınız yeteri kadar büyük ise, kapı kapalıyken bile koltuğu yan tarafta otururken size doğru çevirip bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz.

0 – 36 kg, 9 – 36 kg gibi çok geniş aralıklara hitab eden koltukları almayın. Yukarıda bahsettiğim her grubun farklı güvenlik ve bağlama şekilleri olduğundan, 0 – 18 kg ve 18 – 36 kg aralıklarını ayırarak sırasıyla iki farklı koltuk kullanmanızda büyük fayda var. 9 aylık bir bebek için aldığınız koltuğu 12 yaşına kadar kullanmak belirli özellikler dahilinde hayal gibi birşey. 😀

İzlemenizi rica edeceğim 2 video var. Burada arabaya oturtuktan sonra ki çarpışma testlerinde oluşan görüntüden ayırt edeceğiniz üzere oto koltuk ve pusetler aşağıda ki resimde ki gibi ön koltuklarla sırt sırta gelecek şekilde bağlanmalı.

1.Bu videoda özellikle 01:04sn. https://www.youtube.com/watch?v=RRzU3S7h8yQ

2. https://www.youtube.com/watch?time_continue=64&v=0PKuNJujMYw

Çocuğu 2 yaşına gelene kadar gidiş yönünün tersine doğru oturtmak. Bununla ilgili çarpışma testlerini izlerseniz, yazıları okumadan da açıkça görebilirsiniz. Zira arkaya dönük oturan çocuk çarpma anında sırtını koyduğu koltuğa doğru gittiğinde, hiçbir şekilde zarar görmüyor.

Biz sanırım bir değişiklik olmazsa cybex sirona almakta karar kıldık ama yükselme konusu hala aklımızda. En son ne aldığımızı instastory’de payalaşacağım.Soru ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyorum değerli ebeveynler…

Sevgiler,

Mama S.

p.s:Fotoğraflar takipçilerimden gelen resimler olduğu için hiçbir yerde kopyalanıp kullanılamaz.

...

Yorumu Doğrula *

Recent Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.