MBFWİ; Bora Aksu’16-17 AW

Bora Aksu 2016-2017 Sonbahar/Kış Koleksiyonunda Rus Çarı 3. Alexander’ın en küçük kızı Düşes Olga’nın hayatından esinlendiği koleksiyonu ile yer aldı.Aksu Düşesin hikâyesinin romantik yönünü renk paleti, kumaşlar ve dokularla yansıttı. Aksu, “Rus İmparatorluğu’nun en görkemli döneminin sonlarına doğru dünyaya gelen Olga, gençliğinin büyük bir bölümünü St.Petersburg yakınındaki Gatchina Sarayı’nda geçirir. Danimarka’ya gerçekleştirdiği kaçıştan sonra ise sade bir yaşamı seçer ve zamanının büyük bir kısmını çiftlik işleri yaparak geçirir. Bu süre içerisinde sanatçı yanını canlı tutan Olga, 2 binden fazla yağlı boya tablo yapar. Hikayenin özü ise aslında çiftlikte yaşayan bir prenses” dedi.

Modacının kalın el nakışları, zengin ve yoğun renklerin yanında pastel tonlarını kullandığı koleksiyonda bir diğer ilgi çeken nokta ise Macar kostümlerindeki detayların kullanılması oldu.Etnik ve romantik detayların macar kostümleri ile birleşmesi koleksiyona dramatik bir romantizm katmış.

Koleksiyonun renk paletinde siyah, ten rengi, koyu kırmızı, fuşya, pembe ve patlıcan moru yer alırken Aksu’nun ilk kez bu kadar siyah kullanması da dikkatimi çekti. Makyaj ve saçların örgülü(siyah kurdela toka) olması amişleri andıran ve donuk ifadeler yürümesi koleksiyonun hikayesini vurgulamada güçlü rol oynamış.Masum ama bir o kadar da sessiz bir hikaye.

————————————————————

The show was filled with gothic romance. The checkerboard floor, dark make-up, moody ruffles and lace completed an entourage worthy of Gogol’s character Pannochka.The collection was based on four colours — powerful red and black, offset by delicate pink and plum.

Models wore dresses in various shapes and styles – full skirts, A-line silhouettes, baby doll dresses. The collection featured plenty of Bora Aksu’s trademark elements — high-collar blouses, ruffled sleeves, pleated skirts and hoods. The light and romantic looks were balanced out by laced-up high boots, long leather gloves and dark make-up. Voluminous fur and cocoon coats, open shoulders and transparent blouses made the collection appealing to the general public, thus everyone can pick a look they can’t resist.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.