Kendimize uygun sporu nasıl seçeriz?

Sporun sağlığa yararlı olduğu tartışılmaz bir gerçektir, yaşınıza ve fizik kondisyon düzeyinize uygun spor türünü seçmek daha önemlidir.Moda olduğu için bir sporu yapmak sadece vakit kaybıdır. Peki hareket sisteminize uygun sporu nasıl keşfederiz  bugün bunun üzerine konuşacağız.

-Öncelikle neden spor yapmalıyız? Bunu kendinize mutlaka sorun.

ki bence ideal kilomuzu korumak başlı başına sağlıklı olmamızı sağlayacak nedenlerden biri olduğu için spor yapmalıyız.Oksijen alım kapasitemiz genişler ve dolaşım-solunum sistemimizin dayanıklılığı artar.Esneklik kazanırız.Uykusuzluk ve baş-sırt ağrıları gibi problemlerimiz azalır.Yaşam kalitemizi arttırdığı gibi spor stresle başa çıkmanın da en güzel yoludur.

-Kendimize uygun sporu nasıl seçeriz?

Vücudumuzu tanımak, herhangi bir omurga rahatsızlığımız olup olmadığını öğrenmek çok önemli. Mesela düz taban mıyız? Tansiyonumuz var mı? Skolyoz yada bel/boyun fıtığı riskimiz var mı? … gibi.Daha sonrasında spordan önce yapacağımız esneme/ısınma hareketlerinin hangilerinde zorluk yaşıyoruz.

Ve en son neleri yapmaktan zevk aldığınızı not alın.Unutmayın hiç bir şey yapamasanız ve spor salonlarını sevmeseniz bile günlük 15 dk’lık yürüyüş bile vücudunuza yeterli kan dolaşımını ve kas hareketliliğini sağlar.

Ama grup halinde yapılacak sporlar sizi daha çok motive eder ve sporu alışkanlık haline getirmenizi kolaylaştırır. Zumba,pilates,yoga,voleybol,dağcılık/tırmanma,cycling,kürek çekme… gibi.

Tek başınıza spor yapmayı seviyorsanız bireysel spor dallarından önereceklerim; Reformer,koşu,tenis/masa tenisi,bale,jimnastik… gibi.

Ben küçüklüğümden bu yana hep bireysel/hareketli spor dallarını denemişim. Hatta ilk bale ile başlamışım ancak çok sıkıcı geldiğini düşünüp sınıfta oturma eylemi yapınca annem beni okuldan almak zorunda kalmış. Daha sonra tenis’e geçmişim ancak kısıtlı tenis oynayan arkadaşım olunca onu da bırakmak istemişim. En son lisede koşu dallarında birincilik kapınca (hatta birinde bayılmıştım) fena gaza gelmiş koşuda istikrarımı kaybetmemişim. Koşu beynimi boşaltmamı ve kendimi güçlü hissetmemi sağlayan tek spor. Haftada en az 20 km koşma gibi bir ritüelim var. Ama raketlerimi de atmadım hani isteyen olursa… 😀

Son zamanlarda yapılan maraton etkinliklerine katılmak ise en sevdiğim hobilerden biri haline geldi. 2016 listesini merakla güncelliyorum.

-Uzun mesafe koşmak?

Koşmak sadece fiziksel dayanıklılık değil, aynı zamanda sağlam bir mental dayanıklılık da gerektirir. Ve bir de planlı olmayı… Ne giyeceğinizden, ne yiyeceğinize, her şeyinizi koşu öncesi planlamanız gerekir.Bu arada maratonu en çok kazanan ülkeler arasında olduğumuzu biliyor muydunuz?

-Bir sporcu yarışa hazırlanırken nelere dikkat etmeli?

Düzenli Antreman: antrenmanlarda önemle dikkat edilmesi gereken husus, “nabız değerlerine” göre antrenman programlarının uygulanmasıdır. Çünkü, değişik nabız değerleri farklı enerji sistemlerini harekete geçirmekle sorumludur.Düzensiz veya aşırı yapılan antreman “sürantrene” olmanıza neden olur.

-Beslenme:Performans için beslenme çok önemlidir. Antrenman ve yarıştan, 3 ile 4 saat önce besin almaya özen göstermelisiniz. Çünkü, vücudunuzun aldığınız besini tamamen sindirebilmek ve gereken enerjiyi elde edebilmek için bu zamana ihtiyacı vardır. Uzmanlar, aktivite öncesi 500 ile 1000 kalorilik bir yemeği önermektedirler.Aktivite öncesi yemeğiniz, nişasta içeriği bakımından zengin olmalıdır. Çünkü, nişastalar, protein ve yağlardan çok daha hızlı bir şekilde sindirilebilirler. Alacağınız nişasta, ekmek, tahıl, makarna, meyve ve sebze gibi, kompleks karbonhidratlardan oluşmalıdır. Bunlar, iki ile üç saat içerisinde midede hızla sindirilir ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlarlar.Bazı sporcular, antrenman ve yarışlardan 2 ile 3 saat önce, gıdalarını sıvı şekilde almayı tercih ederler. Bunu tercih etmelerinin en büyük nedeni, sıvı halde alınan gıdaların midedeki hızlı sindirimidir. Böylece, aktivite öncesi vücut gereken besini ve enerjiyi alabilecektir. Ve unutulmamalıdır ki, bu sıvı gıdanın içerisinde su da mevcuttur

-Düzenli Uyku:Size yetecek uykuyu vücudunuza düzenli olarak vermeye çalışın.En az 6 en fazla 8 saat uyku vücudunuzun dinç olarak ayakta kalmasını sağlar.

Umarım sizler için yararlı ve yönlendirici bir yazı olmuştur.

Sağlıkla kalmanız dileğiyle,

S.

—————————————————————————

Why do we need sport?

There’s strong evidence that taking part in sport improves health, with associated economic benefits.Whatever our age, there is good scientific evidence that being physically active can help us lead healthier lives.The By the way brain gets more oxygen,flexibility is gained.Insomnia, back pain and head are reduced.It increases our quality of life.

How do we choose for ourselves right sport?

No matter what your sports dilemma is, you have to make the decision that is best for you.Sports are meant to be fun. If there is a sport you really enjoy but you aren’t sure if you can make the team, try out anyway.

They will be more motivated as a group sports; such as pilates, yoga, volleyball, mountaineering / climbing, cycling,zumba class…

If you like doing sports on your own, I will recommend the individual sports;such as reformer, jogging, tennis / table tennis, ballet, gymnastics…

I prefer running since I was little.

How to prepare for (long running) marathon?

It takes strength, speed, endurance and aerobic health to run such distances and, therefore, anyone who is interested in distance running must train appropriately and adequately in order to avoid injuries. Follow these guidelines to prepare for running long distance.

Start training well in advance of a running event, and start slowly.Add incline running to your training regime.Stretch your muscles before and after long distance running training.Eat properly and drinking too much, too little, too often or not often enough while running long distance can result in choking, nausea, dehydration and/or wasting precious time during the race.Also you need regular and good sleep.If you need a help, you work with coach.

that’s it… have a healty days beauties.

Best,

S.

 

tayt/leggings:Nike (yeni sezon)

spor ayakkabı/shoes:Nike free 5.0 (şu an indirimde)

mont/Jacket:Nike

fotoğraflar/photos:Mert Can Dogan

...

Yorumu Doğrula *

Recent Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.