Kedili Ve Bebekli

Çok yakında kedili ve bebekli olarak 2 tontişin ebeveynleri olacağız. Ama çevremde öylesi irite insanlar var ki sormayın, tamam irite demiyim ayıp etmiyim. Daha doğrusu cahil insanlar var ve bu insanların saçmasapan yorumlarına,sorularına gebeliğim boyunca tahammül etmek durumunda kaldım,kalıyorum.

“Aa!hamileysen kediyi doğurunca napıcaksın?” rondodan geçirip bebeğe yedircem cınım.

“Kediyi nereye vereceksin bebiş gelince?” bilmem kilosundan instagramda açık arttırmaya çıkarırım.

“kediyle bebek nasıl bir arada büyüyecek? saçmalama mikrop yuvası onlar,parazit kaparsın.” senden temiz olduğu net o hayvancağızın.ayrıca tüm aşıları, bakımları tam.

gibi gibi gibi… çemçük ağızlarına vurduklarım.

 

-Peki gebelikte kedi risk mi? düşük yaptırır mı?

Toksoplazma virüsü; hayvanlarda bulunan “toksoplazma gondii” isimli parazitin insan vücuduna girmesi ile bulaşır. Öncelikle insanların %50’sine yakını aslında toksoplazma virüsüne yakalanır, hastalanır ve bağışıklık kazanır! Gebelik öncesi kedimden büyük ihtimal ben bu hastalığı çoktan kapıp bağışıklık kazanmışım ki gebelik sonrası yaptırdığım testlerde de bu gözle görülür halde çıktı. Yani bebeğimde bu virüse bağışıklı olarak doğucak.

 

-Düşük riski var mıdır?

Gebelik döneminde bu parazitin bulaşmadığı kadınlar, paraziti taşıyan kediyle temas ederse, o zaman bunu vücutlarına alırlar ve sonucunda da toksoplazma gebeye bulaşarak düşüğe sebep olabilir. Kedilerde toksoplazma adı verilen bir parazit hamile kadınlarda düşük yaptırabilir. Daha kötü bir şey söylemek gerekirse, bazen düşük yapmaz ama çocukta olumsuz etki yapabilir. Bu durum anne ve babaların istemeyeceği bir durumdur.

 

-Peki nereden bulaşır bu toksoplazma?

 • Kedinin dışkısından
 • İyi pişmemiş ve çiğ etlerden
 • İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden
 • Dışarıda herhangi bir nesneyi (toprak, kum, taş, duvar) elleyen ve yıkanmayan elden.

Yani arkadaşım; toksoplazma virüsünün ağız ,gözyaşı yoluyla bulaştığını düşündüğümüzde, eğer kedinin dışkısını yemeye kalkmıyorsan; bu virüsü dışarıdan kapmak çok daha olası.

 

-Gebeyken dikkat etmeniz gerekenler neler?

 • Kedinin kumunu siz temizlemeyin.Bu görevi gebelik ve lohusa döneminde eşiniz yapabilir. Kedinizi paket mama ile besleyin.
 • Kedinizi ağız bölgenizden uzak tutacak şekilde sevin. Aynı yatakta ayak ucunuzda yattığı sürece sorun yok ama kıllarının gece ağzınıza kaçmaması için üst bölgenizde yatırmayın.
 • Karın bölgenize ani atlamamasına ,özellikle gece yatarken dikkat edin,gerekirse kedinizi/köpeğinizi oda dışında bırakın.
 • Çiğ et ya da az pişmiş et türevlerini yemeyin.Dışarıda güvenilir olmayan mekanlarda et tüketmemeye özen gösterin.Meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayın.
 • Kedinizi okşamaya, sevmeye devam edebilirsiniz ancak sonrasında ellerinizi sabunla yıkamalısınız.
 • Kedinizi çiğ et ile beslemeyin. Bu etler kediye parazit bulaşmasına neden olabilir.
 • Bahçe ve toprak ile çıplak elle temas etmeyin, ediyorsanız da ellerinizi mutlaka yıkayın.
 • Ellerinizi özellikle dışarıda ağzınıza ve gözünüze sürmeyin. Göz yaşındanda bu mikrop bulaşabildiği için toplu taşıma araçlarına bindiğinizde bu aklınızda bulunsun.

 

Soru ve yorumlarınız var ise lütfen aşağı bölüme yazmaktan çekinmeyin. Bir sonraki kedili yazım “bebeğinizi kedinize nasıl kabullendirirsiniz?” olucak. Takipte kalın.

Sevgiler,

S.

Yorumlar
 • Nurdem

  Oglum 3,5 aylık ve kedim hala ondan korkuyor 😂😂😂

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.