İrlandalı anne ile Uyku Eğitimi

Boğa burcunun üşengeçliğinden midir bilmiyorum eğer bloga bir konu yazmayacaksam kesinlikle üzerine düşüp araştırmıyorum. Ancak kuzenim öyle mi? o görülmemiş bir boğa. İşte bu vesileyle tanıdım bende Esra hanım’ı. Uyku eğitiminin ne olduğundan bir haber gittim seminere. Kesinlikle forumlarda araştırmadım kim ne yapmış bakmadım. Kafa karışıklığından başka birşey olmayacaktı benim için.Esra Hanım’ı en güzel buradan tanıyabilirsiniz; click

Öncelikle uyku eğitimi nedir?

Uyku eğitimi, bebeklerin adaptasyon/alışma kapasitesi kullanılarak sistemli ve kontrollü şekilde kendi kaynaklarıyla uyumaya ve bu sayede kaliteli uykular başarmaya yönlendirilmesidir. Doğru uygulanan uyku eğitimi çocuk gelişimini ve ebeveyn-bebek ilişkisini tahminlerin ötesinde olumlu etkiler.

Uyku eğitiminin temelinde SAKİNLEŞTİRME rol alır. O yüzden sizin sabırlılığınız ve sakinliğiniz ebeveyn olarak çok önemli.

Bir anne olarak bazen çıldıracak gibi oluyorum ama çığlıklara sessiz kalıp derin nefeslerle sakinleşebilmeyi de bilmeliyiz A! dostlar.

Zaten uyku eğitimi ‘uyutma’ için değil ‘sakinleştirme’ için verilen bir eğitimmiş ki bende tam tersi sanıyordum.

Uyku eğitimine ne zamandan itibaren başlanılabilir?

4.aydan itibaren başlanılması öneriliyor. 5 yaşa kadar verilebiliyor.

İlk 1 hafta destekli sonra ki hafta desteksiz uyku eğitimine geçilmeliymiş. Destekten kastımız burada emzik,emerek uyuma,anne yanında uyuma,sırta pış pış,sallayarak uyutma… gibi.

Uyku destekleri nelerdir?

Uyumadan önce bebek en başlarda bir desteğe ihtiyaç duyar. Bu elinizi tutmak,saçının okşanması,sırta pışpış,ninni söylemek… gibi detaylardır.

Gizli uykusuzluk nedir?

Gizli uykusuzluk esnasında bebek gün içerisinde sürekli anneye ihtiyaç duyar ve onunla iç içe olmak ister. Yani bizim dilimizde eteğimize yapışır. Ancak karnı tok,uykusunu tam almış bebek bunu yapmaz. Kendi başına gün içerisinde birey olarak oyalanacak şeylere kolay adapte olur. İşte aslında hepimizin ulaşmak istediği nirvanada tam burada bence. 🙂 huzur ve uyku istiyoruz.

 

Peki asıl soru şu ne zaman ve nasıl başlamalı?

Açıkcası ben hep uyku eğitimini ‘bi deneyeyim bakalım’ cılardan oldum. Evet bu işin kolay yoluna kaçmaktı benim için. Dedim ya tam bir boğayım. Ancak bu asla yapmamanız gereken bir durum olup önce sabır ve sebat ile mental olarak kendinizi hazır hissetmeniz en önemlisiymiş.Çünkü yöntemin kararlılık ile uygulanması bir bebeğin yürümeyi öğrenmesi ve unutmamasına benziyormuş. Daha sonrasında şu sorularınıza yanıt almak için bebeğinizi gözlemleyin ve not alın;

NOT.1. uyku saatleri nasıl olmalı? (örneğin kuzenim akşam 20:30 gibi kızını yatırıyor ancak Liya hayatta o saatte yatağa girmediğinden biz 22:00 gibi giriş yapıyoruz.)

!!!!Bu arada gündüz ve gece uyku eğitimi ayrı ayrı verilmeliymiş ama önce gece uyku eğitimi oturtulmalıymış. Daha sonra anlatacağım aynı yöntemler ile gündüz uykuları düzene sokulmalıymış.!!!!

NOT.2. uyku rutini nasıl olmalı?Her bebek annesi neyi severse onu seviyor ve o rutinde sakinleşiyor. Bu rutinler ne olabilir? derseniz; banyo,pijama,müzik,ninni,kitap/masal,dua…(Örneğin ben Liya’yı yatağına koyduğumda önce altını değiştirip sonra pijamalarını giydirip minik uyku ninnisini söylüyorum ki uyku zamanı geldiğini anlasın, daha sonra spotify’da uyku müziklerimize geçip emzirerek uyutuyorum ki bu eğitimi uygulamaya başladığımda ilk iş emmeden kesmek olacak. Onu da uygulamamdan sonra paylaşacağım.Çünkü beslenme yatak odası dışında tamamlanmalı, tam doyduğundan emin olmalı ve bebek daha sonrasında yatağına konulmalıymış.)

NOT.3. Uyku rutinine alışması ne kadar sürer? (Takiben 1 haftaymış. Tabi burada sizin aksatmadan aynı rutine arka arkaya devam etmeniz önemli)

NOT.4. Uyku methodu nasıl seçilir?

(En yaygın 3 method; Tracy Hogg,Kim west,Ferber yöntemi)

NOT.5. Methodu uygulama şekli nasıldır?

(Bunları detaylı anlatmam uzun süreceğinden ve her bebeğe uygulanacak yöntem farklı olup,annenin kişisel tercihine bağlı olduğundan google’dan araştırmanızı tavsiye ederim. Ama ben şşş-pat-kaldır-yatır tekniğini bilmeden çok uygulamışım. Ve sanırım buna devam edeceğim yani Tracy Hogg yöntemi. 🙂

NOT.6. Problem ve çözümler;

*Bir bebeğin gece uykusu min 10 saat olmalı. Bu salgılanan hormonların gelişimi için önemli olduğu saatler arasında tamamlanırsa bebek gün içerisinde de mutlu ve sağlıklı büyümeye devam eder.

*07:00’den sonra olan her uyku gündüz uykusuna girer. Mesela Liya 9:30’da uyanıyor ve 2,5 saatlik gündüz uykusu sebebi ile öğlen uykusunu kısa uyuyor. Hani diyoruz ya “daha 15 dk uyumadın noluyo?” işte bam teli burasıymış uykusuz anneler.

*Erken uyutmak en önemlisi ki uyku eğitimi bitince bebek her yerde her şekilde uyumaya devam ediyormuş.

*Gündüz uykuları asla 2 saati geçmemeliymiş.

NOT.7. Uyandırma nasıl olmalı?

Karını,ayaklara masaj,saç okşama,alnından öpme, sırtı sıvazlama,ismi ile sakin seslenişler… gibi.

 

Sorular;

1.İkiz bebekler için eğitimde birbirlerini uyandırmıyorlar ise beraber, uyandırıyorlarsa ayrı ayrı verilip daha sonrasında aynı odaya alınmaları gerekiyormuş.

2.Bebek ayrılık kaygısı yaşıyorsa? En çok tercih edilen yöntem Kim West -Sandalye yöntemiymiş.

3.Emmeden uyumuyor? aynı sorunu bende yaşıyorum canlar. Ancak emmek ve uyumak ayrı eylemler olduğundan emme yatak odası dışında tamamlanmalıymış. Memede uyuduysa uyandırılmalı ve aynı rutinler ile tekrar kendi yatağına yatırılmalıymış. Biliyorum böyle düşününce çok zor ve bebeği ağlatan bir durum gibi görünsede sonrasında bebeğin uykuya geçişi ve kendi kendine uyuması daha kolay oluyormuş.

4.Gece emmek istediğinde ne yapmalıyım? Örneğin bebeğiniz her gece 3.5 gibi emmek için uyanıyor. O halde siz 3 gibi onu uyandırmadan rem uykusundayken emzirebilirmişsiniz ki bu durumda ki farkı bebek ayırt edemezmiş.

5.Emziği düştüğünde uyanıyor? Emzik uyku arkadaşı haline getirilmemeliymiş. Yani emzik’te birnevi destek olduğundan 1 hafta boyunca belli rutinlerle uyutulmalı daha sonra bundan ayrılarak uyutulmalı. Bu noktada emziksiz sakinleştirmek ve sabırlı olmanız yine çok önemli.

6.Evet uzaktan ,skype ile danışmanlık verilebiliyor. 2 kasım’da Esra hanım İrlanda’ya döndüğünden iletişimi skype ile sağlıyor. Bunun için bu linke yönlendiriyorum sizi; click

7.Bende durmuyor,ayağımda sallıyorum,gece kalkıp çok ağlıyor,babasında sakinleşiyor ben geri aldığımda tekrar bağırarak ağlıyor….???  Uyku eğitimi rutinlerini babanın bu noktada uygulayıp sakin bir şekilde babanın yatağa yatırması gerekiyor.

8.10’dan önce katiyen uyumuyor? nasıl bir yol izlesem? Aynı durum bizde de söz konusu ve sorduğumda Esra hanım 2 günde 1 yarım saat fark ile uykuyu öne çekmemizi önerdi. Bende bu şekilde deneyeceğim.

 

***her bebeğin uyku saati ihtiyacı farklı olduğundan onu da yan tablodan bakabilirsiniz. Ve uyku döngüsünün nasıl oluştuğu kafanızda ki sorulara yanıt olabilir.

Değerli uykusuz ebeveynler umarım faydalı bir post olur ve aklınızda ki sorulara yanıt olmuşumdur. Benim öğrendiklerim ve aldığım notlar bu kadar. Aklınıza bir soru gelirse lütfen yorum atmayı veya öneriniz,yorumunuz varsa paylaşmaktan çekinmeyin.

Sevgiler,

Uykunuzla kalın…

Mama S.

...

Yorumu Doğrula *

Recent Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.