İMA’da Eğitim

Herkese merhaba, İstanbul’dan döneli yaklaşık 2 ay oldu ve bazılarınızdan İma’da eğitim almanın ayrıntılarına dair hem mesaj hem de mail olarak bir çok soru aldım. Bazılarınıza dönemediğim için tecrübelerimi burada ayrıntılı olarak paylaşmak istedim.

Başta il dışından kursa gitmek biraz masraflı bir seçenek olsa da ben yapmış olduğum bloggerlık isminin hakkını vermek ve işe dönüşen bu mesleği daha kaliteli yapmak adına eğitim almak istedim.Daha çok moda ve stil üzerine yazılar yazdığım için styling alanında kendimi geliştirmek adına bu bölüme kayıt oldum. Ancak kurs sadece haftasonu olduğu için ve 4 ay boyunca İstanbul’da kalacak olduğumdan hafta içini de bir bölüm ile doldurmak isteyip Moda+Kariyer yönetimine kayıt oldum. Okulun bazen erken kayıt dönemlerinde indirimleri ve güzel kampanyaları oluyor. Eğer katılmayı düşündüğünüz bir program varsa sitesini takip etmeyi unutmayın.

 

Önceliklerim ve gelen sorular;

-Hangi programı seçmeliyim?

Hedefiniz neler? hangi alanda kendinizi eksik görüyorsunuz ve en önemlisi programda yer alan hocalar kimler? Bunlar üzerinden araştırma yapın. Üzerine yoğunlaşacağınız bir hedefiniz olmadığı sürece gideceğiniz okullarda,kurslarda paranızı boşa harcamak durumunda kalırsınız. Kendi eksiklerinizi görün. Artı ve eksilerinizi bir kağıda dökün. Örneğin ben hep modanın tarihini öğrenmek istediğimden bu konunun en yogun işlendiği programa kayıt oldum. Marka kurmak adına ilerlemek istersem diye de bu alanda başarılı olmanın yolları nereden geçer diye araştırma yaptığımda karşıma çıkan başarılı isimlerin yer aldığı programa yazıldım. Bunlardan bazıları; Aslı Girgin,Zeynep Erkan,Ercüment büyükşener, Bilgen Coşkun ve Begüm Gülfidanlı idi.

 

-Bütçe?

Programların saatleri değişkenlik gösterdiği için her program farklı fiyatlara sahip. Okulun öğrenci işlerini arayıp indirim dönemi var mı fiyatlar ne kadar bilgi alabilirsiniz. Ben erken kayıt döneminde hem %10 indirimli yazılmış hem de kısa süreli eğitim programı olan Kategori yönetimini bedava okuma fırsatı bulmuştum. Styling + Moda Yönetimi bana toplamda 8.5 milyara mal oldu. Bu ödemenin belli bir kısmını blogdan elde ettiğim gelirle sağladım ki bunun verdiği mutluluk paha biçilemez.

 

Kalacak yeri nasıl ayarladım?

İstanbul dışından gelmeyi planlayanlar için söylüyorum ki okula en yakın adres benim ilk hedefimdi. Gezdiğim kiralık evler beklentimi karşılamayınca soluğu yurtta aldım ve okula 10 dk mesafe olan Nişantası Kız yurduna yerleştim. Hem uygun fiyatlı olduğu için hem de temizlik yapmama gerek kalmadığı için sevinmiştim. Sabah kahvaltı dahil fiyatı ile aylık 1000tl ödüyordum. Faydalanmak isteyenler Dorm İstanbul kız yurdu diye aratabilir. Metroya 2 dk mesafede bir yurt.

 

-İMA’nın avantaj ve dezavantajları?

Başımdan o kadar çok şey geçti ki hangisinden başlayacağımı bilemiyorum. Öncelikle yaşadığım en büyük dezavantaj okulun bana sigorta sağlamamasıydı. Devlet okulu olmadığı için bu belgeyi alamadığımdan dolayı kabul edildiğim Marie Claire dergisindeki stajıma başlayamadım. Tuğçe Ülkümen’nin yanında asistan olarak başlayacaktım ki tek bir belge önüme engel oldu. Ve yine Vogue dergisine aynı sebepten giriş yapamadım. Eğer devlete bağlı bir öğrenci değilseniz sadece İma’ya bel bağlamayın derim.

Okulun en önemli avantajı ise çok içerikli bir kütüphaneye sahip olması ve kendini sürekli güncelleyerek bilgilerinizi taze tutması. Ayrıca okuldan mezun olduğunuzda bile kütüphaneyi kullanmaya devam edebiliyor olmanız çok güzel.

Ders müfredatında hocaların bazen aksaklık göstermesi ve çakışan dersler sanırım en kötü dezavantaj olsa gerek. Benim başıma bu 1 kez geldi ancak bu durumu sık sık yaşayan Beliz arkadaşım çok sıkıntı çekmişti.Bir de Styling bölümünde ki eğitimcilerin içersinde Ceylan Atınç’ın ismi geçiyordu.Daha sonradan annesi rahatsızlandığı için derslere katılamayacakmışmış gibi bir duyum oldu yerine başka bir hoca geldi. Biz bu haberi duyduğumuzda Ceylan Atınç instagramda mekanlarda ki kopkoplu resimlerini paylaşmakla meşguldü.

 

Okulda iken mutlaka yapmanız gerekenler?

Kütüphaneden psikopatçasına yararlanın. Moda ile ilgili film haznesi geniş bir mahsen orası, hepsini izleyin. Nelly Robi kitaplarını takip edin. Hocalar ile networking yapın. Önceden proje üreterek gidin ve kendiniz dışında ki herkesi gözardı edin. Üzgünüm ama moda piyasası böyle bir yer ve rekabete yer çok. Tanışabildiğiniz kadar insanla tanışın. MBFW sponsorluğunda yapılacak moda haftasında çalışmak için başvuruları kaçırmayın. Çünkü defileleri en önden izleme şansına da sahip oluyorsunuz.

Diğer bölümde ki insanlarla arkadaş olun, bu hem beraber yapacağınız projeler için karşılıklı fayda hem de güzel arkadaşlıklar edinmenize neden olur.

Okulun yapmış olduğu etkinlikleri takipleyin. Sizden destek beklendiğinde katılmanız istenilen uygulamalı çalışmalar mutlaka mailinize gelir olabildiğince hepsine katılmaya çalışın ve portfolyonuzu oluşturun.

Hafta sonları hariç haftaiçi dersler akşam olduğu için sabah boşluğunuz var ise önceden kendinize bir yerde staj ayarlayın. Ben şapkalara olan ilgimden dolayı Merve Bayındır ile çalışma imkanı yakalamıştım ki bana kattığı güzel tecrübeler ve faydalar için kendisine ne kadar teşekkür etsem az. Dünya tatlısı bir kadın o!

 

 

-Mezun olma projeleri?

Eğitimi aldım paramı yatırdım ver sertifikamı diye birşey yok elbette. Karşılığını vereceğin bir eğitim söz konusu ise bitirme projesi olarak hazırlaman gereken çekim,sunum,slaytlar olabiliyor. Bu hem kendi gelişiminiz hem de eksiklerinizi tamamlamak açısından karşılaşacağınız uygulamalı bir süreç. Her dakikasından keyif alıyorsunuz.

Styling bölümünde bir marka sponsorluğunda verilen konu üzerinden stüdyoda bay/bayan çekimleri yapmıştık ve bu görseller markanın sayfasında yayınlandı. Bölüme ait proje görüntüleri için bu linklere göz atabilirsiniz.

link1 , link2

Marka Yönetiminde ise Gizia markasının büyük beden kitlesine çalışmak adına bir proje hazırlamamız istedindi. 4 kişiden oluşan gruplara ayrıldık.5 haftadan 3 haftaya indirilen zamanda grup çalışmaları yaparak slayt hazırladık.

 

Şimdilik bu kadar pamukşekerler… Aklınıza takılan başka sorular var ise buraya yorum olarak yazabilirsiniz. Bir sonra ki yazımda “styling çekimi nasıl yapılır?” bunun detaylarını sizlerle paylaşacağım.

Sevgiler,

S.

 

 

 

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.