içimdeki çocuk

Abdülmecid efendi  köşkünün günümüze ulaşan üç katlı selamlık binası Koç Topluluğu tarafından sosyal tesis olarak kullanılmaktadır. 2019’da İstanbul Bienali süresince Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç koleksiyonundan eserler ile ‘İçimdeki Çocuk’ sergisine ev sahipliği yaptı. 

Ücretsiz olan ve 60’a yakın sanatçının yer aldığı sergiyi 1,5 saat sıra bekledikten sonra giriş yapabildik. Deneyimlediğim sergiden öncelikle insanlara karşı izlenimleri paylaşacağım ki komedi. Sanat eserini incelerken yanıma gelen bir kızın ‘pardon biraz çekilir misin? fotoğraf çekilicemde?!!!’ bir diğeri görevlilerin çantaları ısrarla önümüze almamızı isterken insanların sanat eserlerine sırt çantaları ile çarpmaları,ellemeleri,sarılarak poz verme çabaları… ve bir diğeri doldurulmuş hayvanla instagrama malzeme çıkarmak için sıraya girip fotoğraf çekilmeleri.

Picasso’dan, Ronit Baranga’ya, Polly Morgan’dan Francesco albano’ya… sene aşımına uğramış eserler varken bilmiyorum. tek söyleceğim bu. bilmiyorum.

Heyecanım,merakım ve o çoçukluğu köşkün her köşesinde hissedebilmek muhteşemdi.Károly Aliotti’nin sanat danışmanlığında gerçekleşen “İçimdeki Çocuk” sergisi, genellikle çocukluk döneminde var olan fakat yetişkinlerin yaş aldıkça kaybettiği; merak uyandıran ve sınırların zorlanmasına neden olan, imkansızın tanımını bilmeyen çocuk aklını, içimizdeki çocuğu dinlemeye davet ediyor. Küçük Prens’in yazarı ünlü yazar Antoine de Saint Exupéry’nin “Her yetişkin önce çocuktu… Ama pek azı bunu hatırlıyor” sözünü hatırlatan sergi, Picasso’nun yağlı boya tablosundan, Küçük Prens’in orijinal çizimlerine, çağdaş sanattan, bu sergiye özel üretilen enstalasyonlara ziyaretçilerin içlerindeki çocuğa bir yolculuk vadediyordu. Sıra beklediğimize kesinlikle değdi.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.