Hamileliğimin İlk 3 Ayı

Herkese yeniden merhaba,evet hamileyim ve artık blogumun lifestyle/family bölümünde hamilelik dönemine,kullandığım bakım ürünlerine, bebek yaşamına ve aile olmanın en güzel yanlarına değinecek sizlerle aklımızda ki soruların cevaplarını beraber bulacağımızı umuyorum.İlk posta günlükler şeklinde başlayıp daha sonrasında bebek odasından, alışverişinden, yaptırdığım test-taramalara kadar detaylı postlara yer vereceğim. Burada sizden gelen sorularda post yazılarımı şekillendirecek.

————Hamileliğimin ilk 3 ayı————

Benim için bu süreç oldukça zor geçti çünkü zaten bünye olarak zayıf bir yapıya sahibim. Bol bulantı ve mide yanmasının yanısıra hiçbir şey yiyeyemem durumu daha da zorlaştırdı. İlk 3 ay tam 7 kg verdim. İşimden gücümden ayrılmak durumunda kaldım en büyük endişemde bebeğimdi. Hatta bebeğin beslenemediğini düşünüyordum ki sizinde benim gibi yanılmanızı istemediğim için konuya burdan açıklık getireyim. Bebek sizin vücudunuzdan gerekli besini aldığı ancak siz vitamin ve minerali kendi bünyenizde tutamadığınız için halsizlik ve diğer etkenlere maruz kalıyorsunuz ki bu bir anne için hamilelikte yaşanan en büyük fedakarlıktan başlıcası.

Bu arada “her bebek anneden bir diş götürürmüş” diye bir cümle duyduğumda çok korkmuştum ki buna bağlı olarak gebelik döneminde ilk 3 şeyi çokca tüketmeye özen gösterdim.( süt,peynir(taze peynir hariç),yogurt ) Böylece vücunuzda ki CA oranı dengede kalıyor hem bebek için gerekli (ca)Kalsiyum’u hem de kendiniz için gerekli CA’u sağlıyorsunuz.

Halsizlik bu dönemde hat safhada olduğu için kendimi toparlamakta güçlük çektim. Bu arada gebelik öncesi folik asit’e başlamadım çünkü biz Türk insanları gayet meyvesine, bulguruna tok bir milletiz ve bunlardan aldığımız folik asit vücumuzda yer etmiş durumda. 6 haftalık hamile olduğumu öğrendiğimde ilk doktoruma sorduğum bu olmuştu çünkü bebeğin folik asitten mahrum kalmasını istemezdim. Ancak doktorum folik asitin bizim toplumda sadece moda haline geldiği ve gebe kalmaya çalışan bayanlarda gebelik öncesi kullanılması hamilelik oranını arttırdığını belirtti.

Manevi destek bu dönemde çok önemli hem eşinizden heme ailenizden aldığınız güç ile ayakta duruyorsunuz. Duygusallaştığınız, ayakta durmaya haliniz olmuyor,bir alınganlık baş gösteriyor ki sormayın. En saçma reklamlara ağlarken buluyorsunuz kendinizi.

 

Neleri neden yemekten uzak durdum?

Maydanoz ,bitki çayları vücuttan toksinleri atıp detoks etkisi yaptığı için tüketmediğim başlıca gıdalar. Bunun dışında mecbur kafeine, yüksek ısıda kızarmış gıdalara ve katkı maddesi içeren gıdalara da elveda diyorsunuz. Çikolata,kahve, cips,kola türevleri, konserve gıdalar,açıkta satılan dondurmalar,suşi türevi çig etler gibi…

Etçil bir insan olmama rağmen bu dönem sanırım vücudunuzda çok olan şeylerden tiksiniyorsunuz. Ben etten soğudum direk otçul oldum. Bol bol ıspanak, semiz otu,kabak,havuç yerken kendimi buldum. Herşeyi yemeye çalışın çünkü denemedikçe bulamıyorsunuz.

 

İlk aldığım kitaplar?

Gebeliğimin hafta hafta gidişatını internetten ve doktorumun bana özel verdiği kitap ile takip ettim. İlk aldığım kitap ise bu resimde gördüğünüz “bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler?” başlıklı kitap oldu. Şu an D&R’da indirimde; buradan alabilirsiniz.

Aynı zamanda ebebek dergisinede abone oldum. Anne ve babalar için çok eğitici içerikleri mevcut. Kaygılandığınız dönemde aklınızda ki soruları azaltan kitaplarıda önermeleri çok faydalı oluyor.

 

Hamilelikte vücudun ihtiyaç duyduğu suyu nasıl alabiliriz?

Kusmalı bir dönem olduğu için sıvı tüketiminden kaçındığınız bu zaman zarfında vücudunuz suya normalden daha çok ihtiyaç duyuyor ve bu dönemde günde en az 6-7 bardak su tüketmeniz şart. Okuyunca kolaymış gibi görünse de ben o zamanlar günde 3 bardak suyu zor içebiliyordum. Daha çok yiyebildiğim meyveye ağırlık vermeye çalıştım. Örneğin çilek,nar,portakal gibi. Nar meyvesinin rahim kasılmasını arttırdığı söyleniyor ancak bende bir yan etki yapmadı. Sizde yaparsa yemekten kaçının yada doktorunuzla bunu görüşün.

Bir önemli noktada kustugunuz dönemde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmanız çok olağan bir durum. Vücut gebelikten dolayı, susuz kaldığı için enfeksiyona daha dirayetsiz oluyor. Enfeksiyon bölümünde tahlil yaptırıp, gebeler için özel ilaçlardan alabilirsiniz.

2. bir önemli nokta ise yine vücut susuz kaldığı için karaciğer enzimleri alt-üst olabiliyor. Bunu da dahiliyeden yada kadın dogumdan takip ettirmeniz mümkün.

Gebelik öncesi sonrası içinde tiroid fonksiyon testi yaptırmanız faydalı.

 

Gebelikte serum? İlk 3 ay kullandığım ilaçlar?

Ben zamanımın çoğunu hastanede serum yiyerek geçirdim. Şekerli ve tuzlu su olarak alacağınız iki serum çeşidi var. Ben doktor ve hemşirelerle dolu bir ailede yaşadığım için önerilen serum çeşidinin şekerli su %5 dextroz olduğunu unutmayın. Bu beslenmeniz için gerekli olan serumdur ve ihtiyacınızı karşılar. Acile gittiğinizde önüne geleni takıp, mide bulantınız varsa bir de serum içine bulantı geçirici iğne sıkmaya çalışıyorlar. Eğer bulantı için ilaç alıyorsanız bunun gerekli olmadığını mutlaka hemşire ve doktorunuza belirtiniz.

Kullandığım ilaçlar arasında bulantı için diramamine , folik asit ve b12’yi karşılaması için benexol yer alıyordu.Ayrıca riskli dönemlerde düşüğü önleyici ilaçıda doktorunuz tavsiyesi ile alabilirsiniz.

 

Nemsiz kalan vücudun nemini nasıl karşıladım?

Öncelikle kullanacağınız ürünlerin Uv filtreli olmasına dikkat edin çünkü gebelik döneminde ciltte kararma ve güneş sonrası lekelenmeler baş gösteriyor. Ben kullandığım ürünlerden kaynaklımı bilmiyorum ancak hiçbir lekelenme yaşamadım.

Sıvı tüketimi azalınca doğal olarak cildinizde buna reaksiyon gösteriyor. Kuruyor,rengini kaybediyor o yüzden her sabah ve her gece düzenli olarak yüzüm için nib-fab‘ın kremlerini kullandım.

Bacak,göbek,kol bölgelerimde ise Ceradolin isimli içeriğinde bir çok yağ ve vitamin bulunduran losyonu kullandım. Bu ürün paraben ve üre içermediği için gebelerde de sağlıkla kullanılabiliyor. Dermatologlar tarafından akne azaltımında ve lazer-epilasyon sonrası kullanılan yararlı bir krem.

Serum olarak Kiehl’s ın gece ve gündüz serumlarını kullandığım için yine bu ürünleri kullanmaya devam ettim.

 

Saç bakımım?

Bu dönemde normale göre saçınız daha çok yağlanıp dökülmeye ve gücünü kaybedip sönmeye yüz tutuyor. Paraben içerikli hiçbir şampuanı kullanmayın hatta ben sadece bebek şampuanı kullanmaya başladım diyebilirim. Daha sağlıklı ve yararlı. Bakım için ise arada zeytinyağını sürüp yatıyordum. Bir gecede bekletip ertesi sabah yıkamak kaybettiği nemi geri kazandırdı.

 

UNUTMAYIN! Hastalıklı bi dönem gibi görünse de bu bir süreç ve kendinizi daima pozitife yönlendirin. Canınızı sıkan eleştiri ve yorumlara kapatın. İçinizde büyüyen o küçük kalbe kulak açın ve tüm sevginizle onu düşünerek, konuşarak gücünüzü bulun. Emin olun ilk 3-4 ay bittiğinde kocaman bir mutluluk ve “yeni siz” sizi bekliyor olacak.

Bugünlük bu kadar yeter diye düşünüyorum. Sorularınızı buradan ve instagram adresinden iletirseniz bir sonra ki postumda yanıtlayacağım.

Sevgiler,

S.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.