Hamileliğimin 2. Trimesterı

Öncelikle hamileliğimin ilk 3 ayını merak edenler burada ki yazımı okuyabilir.

İkinci 3 aylık dönem 13.-27. hafta arasında ki dönem sayılmaktadır.Bu dönemde bulantınızdan yavaş yavaş kurtulmaya başlar ve özlem duyduğunuz enerjiyi kazanmaya başlarsınız.

Ben 4.ayımın(12-16.haftalar) sonlarında girer girmez soluğu dışarıda aldım. Hatta 2 hafta beni eve sokamadılar çünkü evde yatmaktan ve serum yemekten bunalmıştım. Biraz temiz hava biraz “ay dur bakiyim bunuda yiyebiliyormuyum artık?” derken kaybettiğim 7 kiloyu geri kazanmaya başladım. İdrar yolu enfeksiyonundan kaçınmak için günde en az 2 lt su içmeye özen gösterdim. 2’li tarama testini yaptırdığımız bu dönemde Allah’tan bebişimizin sağlıklı olduğunu öğrendik ve hastaneden huzurla ayrıldık. Bu dönemde dostlarımla psikopat gibi yazışmaya kızımızın ultrasondaki ayaklarından tontik poposuna kadar herşeyini paylaşmaya başladık. “Asla bütün gün bebişinden bahseden anne adaylarına dönmeyeceğim!” derken büyük konuştuğumu anladım.

 

5.ayıma(17-20.haftalar)girerken iştahımın açılması ile de beraber minnak göbeğim belirmeye başladı. Doğal olarak giydiğim jeanlerin beli kapanmamaya başladı. O gözünüzün görmekten kaçındığım gebe reyonlarına merak ile bakmaya başladım. Bende kış döneminde geçirdiğim hamilelik dönemimim için yavaştan taytlara geçmeye başladım. İlk aldığım gebe tulumu bu oldu tıktık,gebe pantolonu bu oldu tıktık, tayt versiyonu tıktık . Hatta çok sevdiğim pantolonları giymek istediğimde fermuar kısmında küçük hileler yaptım ve düğmeyi lastik toka ile tutturarak gezdim.Zaten salaş bir tarzım olduğu için bol bluzler ve kazaklar giymeye,dapdar önünde saçmasapan karikatürler bulunan bluz ve trikolara da iğreti ile bakmaya devam ettim. O komik sanılan tişörtleri giyen anne adaylarına buradan akıl ihsan eyliyoğğrüm.

Bu süreçte yapılan testler ve aşılar ile ilgili de birkaç şey söylemek istiyorum. İkili test yaptırdıktan sonra, sonuçlar iyi çıkınca 3’lü testi yaptırmaya gerek görmedik. Bazı şeyleri çok düşünmenin ve de endişelenip detaylandırmanın gerekli olmadığını düşünüyorum. Sonuçta annelerimiz bizlere hamileyken ultrason diye birşey yokmuş. Hamilelik öyle bir süreç ki, sadece pozitif olmanız  gerekiyor. Çünkü karnınızda büyüyen o mucizeye direk müdahale şansınız yok. Onun iyi olduğuna inanmak ise öncelikle kendinizi iyi hissetmenizden geçiyor. Bunu detaylı (4boyutlu)ultrason baktırdığımız 22. haftada daha iyi anladım. Tüm organları, beyin gelişiminin, kilosunun/boyunun yolunda ilerlediğini görmek inanılmaz rahatlatıcı bir duygu. Ama ekranda sizin parçanız olan o minnak burunu ve dudakları görünce anne-babalık duygunuz daha da kabarıyormuş.

2 rutin tetanoz aşımı bir ay ara ile yaptırdım. Rutin kontrollerimi takip eden süper bir aile hekimimiz ve hemşiremiz olmasından dolayı da kendimi hep şanslı hissettim.

Kan sayımı(hemogram) ise bu dönemde yine çok önemli benim ki düşük çıktığı için doktorum Fe(demir) alımına başlattı. Ferro Sanol’ü demir eksikliği için, devit-3’ü d vitamini desteği için , imom’u ise omega eksikliğim için almaya devam edeceğim.

 

6.ayıma(21-25.haftalar) girdiğimden normal kilomdan 2 kilo fazlayım. Sadece göbek bölgemde bir bebiş vardı. Bunu uzun zamandır pilatese gitmeme ve şimdilerde hamile pilatesine başlamış olmama bağlıyorum. Hatta yoldan geçenleri durdurup “baksana 6 aylık hamile olduğuma kim inanır? kadir inanır.” demek istiyorum. Neyse sadede gelelim pilates şart pilates farz çünkü karın bölgenize müdahele etmeden çalıştığınız hareketler bacak,kol,omurga ve pelviks kaslarınızı çalıştırarak sizi daha güçlü bir vücuda sokuyor. Ayrıca omurga esnemeleri gece biraz daha rahat uyumanızı sağlıyor ki son aylarımda ki etkilerini de görmek için sabırsızlanıyorum. Unutmadan bol su içmek ve kendinizi yormadan yapacağınız hamile pilatesi,yogası, yürüyüşler ödem sorununu da geciktirmede başarılı bir sonuç veriyor.

6.ayda karşılaşacağınız bir başka problem ise sık tuvalete çıkmanın yanı sıra kabızlık oluyor.Doğru beslenme,düzenli uyku ve düzenli banyo yapmak bu sorunu biraz daha yoluna sokuyor aklınızda bulunsun. Ağır öğünler yerine küçük sık öğünler yemek daha sağlıklı. Ara öğünleri şeker canım çektiğinde meyvelerle geçiştiriyorum,çok çikilot istersem lif kaynağı olarak tükettiğim müslinin içerisine bitter çikolata rendeliyorum. Süt gaz sorununu tetiklediği için müsli içerisinde azar azar yiyebiliyorum. Hala yumurta yiyemem ise sinir bozucu ancak bu protein eksikliğini de çiğ kuruyemiş ile kapatmaya çalışıyorum. Balık yiyemediğim için de doktorumun önerisi ile Omega kaynağı İ-Mom takviyesini alıyorum ki zaten vücut gıda olarak tüketilen balıktan gerekli omegayı alamıyormuş.

 

Şeker yüklemesi konusuna gelince anne adayında gebelik öncesinde şeker hastalığı olmamasına rağmen, gebelik döneminde kanda glikoz yani şeker seviyesinde yükselme olabilir.Bunun anne-bebek için riskleri olduğundan gebelik döneminin 24 ve 28 haftalarında şeker yükleme testi (glikoz yüklemesi) yapılır. Ben bu testi 25. haftamda yaptırmayı tercih ettim.

Nasıl mı?

Bu test sırasında ilk önce açlık kanınız alınıyor sonra aç karına 50 gr suyla karıştırılan glikozu içiyorsunuz ki şekerli iğrenç bişi.1 saat geçtikten sonra kanınız tekrar alınıyor ve 1 saat daha bekliyorsunuz ki kusmamak için ben kendimi zor tuttum. 3 tüp alınan kanlarda ki glikoz seviyesi kontrol ediliyor. Testin doğru sonuç vermesi için bekleme esnasında yemek yememeli ve fazla hareketten kaçınmanız en iyisi.

28. haftada İndirekt Coombs Testi (kan uyuşmazlığı olanlar için yapılıyormuş.) eğer böyle bir durumunuz varsa diyerekten bunuda buraya not olarak yazmak istedim sevgili okurlar.

 

İşte 6 aylık sürecimi de böylece sonlandırmış oldum. İnşallah sağlıkla ve sıhhatle geçecek son 3 ayıma ise girmiş bulunuyorum. Bakalım beni neler bekliyor? Sorularınız ve tüm önerilerinizi yorum olarak bekliyorum.

 

Sevgi ve sağlıkla kalmanız dileği ile…

S.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.