gebelikte ne kadar kilo almalı?

Gebelik dönemi bir kadının en çok ensişelendiği konulardan biri de kilodur. Her kadın doğum sonrası en kısa sürede eski kilosunu dönmeyi ister.Normal kiloda bir gebe ilk 3 ayda 1-2 kg, sonraki aylarda haftada 500gr almalıdır. (11-15 kg).

Gebelikte almanız gereken kilo , gebelik öncesi kilonuza göre değişir. Mesela ilk trimester zorlu geçen bir dönem olduğu için bu dönemlerde benim gibi serumla beslenmek durumunda kalıp aşırı kilo kaybıda gözlenebilir. Bu zaman aralığında sık sık doktor takibinde olmalı ve karaciğer enzimlerinizin düzende olup olmadığını, idrar yolu enfeksiyonu durumunuzu takip etmeniz sağlığınız açısından önem taşır.

Boy ve ağırlık kullanılarak beden kitle indeksi (BKİ) hesaplanıp gebelik boyunca ki kilo bellirlenebilir.

BKİ= AĞIRLIK (kg) / BOY (m2)

Yani BKİ= 55 kg / 156 x 156 şeklinde alınır. ve BKİ=22.6 değeri bulunur. 22.6 kg sizin gebelik boyunca alabileceğiniz maksimum normal kilo değeridir.

Aşağıdaki tabloya bakarak kilo ve boyunuzun karesini aldığınızda ki BKİ aralığının yer aldığı kilo değerlerini görebilirsiniz.

Birçok gebenin aklında doğum sonrası eski kilosuna dönme/dönmeme kaygısı yer alır. Gebeliğin sonunda hızlıca kilo verimi görülür ki bunun nedeni de işte bu yandaki tablo. Gebelik boyunca hamile pilatesine gitmek/ kegel egzersizi yapmak bedeninizde kalan artı kiloların verimini hızlandırır. Kilonuz boyunuza göre fazla ise gebelik dönemini bir diyetisyen yardımı ile devam ettirebilirsiniz.

Beslenirken dikkat etmeniz gerekenler;

-Gebelik dönemi bebeğiniz her türlü kalsiyumu sizden karşılar. Bu durumda sizin kalsiyum için günlük peynir,yoğurt,süt tüketiminizi düzenli devam ettirmeniz gerekmektedir.

-Renklendirici ve koruyucu madde içeren gıdalardan uzak durun.

-Kansızlığınız mevcutsa demir tüketimini arttırmanız ve doktor tavsiyesi ile Fe(demir) takviyesine başlamanız gerekebilir. Demir en yüksek C vitamini ile kolay emilir. Bunun için ciğer ve portakal suyunu bir arada tüketebilirsiniz.(siz çiğ ciğere dokunmayın ama başkası yapsın:) Bilindiğinin aksine “ıspanak-yogurt” ikilisi yani “demir-kalsiyum’un” bir arada tüketilmesi yanlıştır.

-Yemeklerle beraber çay tüketmeyi bırakın! özellikle kahvaltıda!!! ara öğünlerde yine açık çayınızı içebilirsiniz. Çünkü çaydaki kafein maddesinin en büyük etkenlerinden birisinin vücutta bulunan demir emilimini önlemesi olduğu göz önüne alınır ise, hamilelik dönemi içerisinde çay ya da kahve alınımına fazlası ile dikkat etmeleri gerekmektedir. Kahve,kola,ice tea… gibi kafein oranı yüksek tüm içecekler için bu geçerlidir.

-Ben tüketemedim ama siz siz olun günde 1 yumurta mutlaka yiyin.

ve yine gebelik döneminde önerilen günlük besin miktarlarını da yine size fikir vermesi amacı ile paylaşıyorum.

Ellerinizden yardım alın ve ölçünüzü şaşırmayın. Yanda ki resim bu konuda size yardımcı olacaktır. İnceleyin derim.

 

Bir “mom to be” yazısının daha sonuna geldik.

Dilerim ki faydalı bir yazı olmuştur. Merak ettikleriniz ve önerileriniz için yorum atmayı lütfen unutmayın.

Sevgiler,

S.

Showing 2 Yorum
 • ilknur

  Selam,

  Şeker yüklemesi yaptırdınız mı?Bu konuda kafam karışık:))
  Sevgilerle.
  İlknur

 • Wantthefashion

  merhaba ilknurcum evet yaptırdım ^_^

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.