Emziğe Alıştırma Dönemi

Tekrardan mücadeleci annelere selam olsun. Siz sırada ki yazının emzikle ilgili olmasını isteyince hemen oturdum klavye başına.

Evet emzik kullanma kararı ebeveynlerde(daha çok annede) çok önemli bir karar verme süreci. En azından bende bu şekilde olduğunu söylemem gerek. Emme refleksi ile doğan bebeklerde bebeğin uyuma süresini uzatan başlıca eylemdir. Uyku demek biz anneler ise nirvanaya ermek demektir.

Ben ilk dönemler annemin ısrarına rağmen Liya’ya emzik verme taraftarı değildim. Hatta bir emzik çeşiti alıp denemeye çalıştım, baktım Liya istemiyor hemen vazgeçip “ya anne zaten almıyor yalancı emziği” triplerinde profesyonel anne moduna büründüm. Ta ki huysuzlandığı dönemlerde bağrım bağrım ağlayana,ellerini emerken ağzının baş parmağa dayandığını ve ben amatörlüğümü tüm anlamıyla anlayana kadar. “anneeeeeeeee yetişşşşş!” ve annemin de yardımı ile emziğe hiçbir gıda sürmeden (eskiden lokumu tülbente sarıp bebenin ağzına dayarlar ya da emziğe bal, şekerli su sürerlermiş ki bu ileride diş problemleri yaşamasına sebep oluyor.) ısrarla emziği Liya’ya dayattık. İlk 6 ay anne sütü aldığı için hiçbir gıdanın tadına varmasını istemedim.

Tabi ki en başlarda sakız gibi çiğnemeye, deli gibi salyalar akıta akıta diliyle ittirdiği oldu. Pes etmedik uyuduğunda verdik, elini emmeye başladığı zamanlarda elini çekip emziği dayadık. Emme refleksini güdüleyen her davranışını gözlemlediğimizde emziği ağzına dayadık.4-5 günün sonunda yavaş yavaş emziği almaya başladı ve en çokta bebek arabasında emziğini emiyordu. Tam 3,5 aylıkken yalancı emziği kabul etti. Bazı bebeklerde emzik kabul etme yaşı değişiyormuş ki bu damak farklılığından, emziğin şeklinin damağa uyup uymamasına göre değişiyor.Şunu demem gerek ki PES ETMEYİN! Bebekler mücadeleyi seven varlıklardır. Sizle savaş verirler ama sizin kazanmanız daha kolaydır. Sadece denemekten vazgeçmeyin yeter.

Denediğim emzik çeşitleri; nuk,weebaby (iki markanın damaklı ve ortodontik olanlarını da dahil kesinlikle sevmedi.) Philips Avent’i ilk başta kabul etmedi. Bir arkadaşımın önerisi ile Liya’ya Suavinex fizyolojik silikon emziği aldık ve bunu emmeye başlayınca Philips Avent’in fizyolojik emziğini de emmeye başladı. Diğer markaları yine kabul etmedi.Ortodontikte denedik istemedi ve fizyolojik meme ucu ile devam etmeye karar verdik.

Uykuyu emzik ile bütünleştirmeyin! ki bu emziren anneler için en önemlisi. Yapılan araştırmalara göre emzik ile uyutulan bebeklerin sütten daha erken kesildiği ve daha az emmeye başladığı gözlemlenmiş.

Unutmadan emzik kullanıyorsanız 2 ayda bir emziğinizi yenilemeyi unutmayın. Bakteri depolaması ve bazılarında hava kanallarının mikropla dolmasından kaynaklı bebeklerde boğaz rahatsızlığına sebep olabiliyor. Ben temiz olan emziği bile her gece yatmadan kaynatarak ertesi güne hazır ediyorum. (Sterilizatör yaralı bakterileri de öldürdüğü için asla kullanma taraftarı olmadım.) Hava kanallı emzik almanızı bu noktada önermek isterim ki bebeğinizin burnu tıkalı olursa emzik emerken bu kanallardan hava alması kolay oluyor.

Yine unutmadan her ağladığında ve sıkıntıya düştüğünüzde pışpışlamadan, aç mı ,altı temiz mi diye kontrol etmeden, ten tene temas kurmanın onu rahatlatıp rahatlatmadığını gözlemlemeden emziğe sarılmayın ki ileride emziğe bağımlı bir çocuk olmasın. Bu anlamda sizin yaklaşımınız çok önemli değerli ebeveynler. Çünkü her ağladığında emzik verilen bebek, yaşayacağı sorunlara emziksiz dayanabilme yolunda şansını da kaybetmiş olur.

Bir de hamile anne adayları için bir detay paylaşmak isterim ki burası biraz acımasız olucak. Doğum yapmaya gittiğiniz hastanede doğum çantanıza emzik-biberon koymayın ve ebenizden (tabi ki sütünüzün gelmeme durumu hariç) emzik ve biberon kullanılmamasını isteyiniz. Çünkü bebeğinize hastanelerde emzik alışkanlığı yalancı emziğin ağız etrafına bantlanması ile gerçekleştiriliyor.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur,atladığım ya da eksik kalan bir konu varsa lütfen paylaşmaktan veya sormaktan çekinmeyin.

Sevgiyle kalın değerli anneler,

Sevgiler,

Mama S.

...

Yorumu Doğrula *

Recent Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.