Doğuma Hazırlık ve Nefes Egzersizleri

Heyecan, korku,endişe,mutluluk,şaşkınlık gibi farklı duyguların harman olduğu düşüncelerimin arasından sıyrılıp bu yazıyı yazmama neden olan Doula Deniz’e öncelikle teşekkürü borç bilirim. Bir gebenin ihtiyac duyduğu tüm empatiye, anlayışa ve sakinliğe her zaman sahip olduğu için çok seviyorum Deniz Hanım’ı. Eğer çocukluk arkadaşım doktor olmayıp doğumda yanımda olmasaydı, yanımda olmasını istediğim kişi kesinlikle Deniz Hanım olurdu.

Gebeliğimin 35. haftasından tüm gebe anne adaylarına merhaba.

Doğuma hazırlık ve nefes egzersizleri kursuna gittiğimde 29. haftamdaydım. O zamandan bu zamana gebeliğin her anını tadına vara vara yaşamama ve korkularımdan arınmamı sağlayan bir kurs olduğunu belirtmeliyim. Eşinizle katıldığınız bu eğitimde erkekler bizden daha çok etkileniyor ki sonra ki süreçlerde eşimin tavırlarından bunu daha iyi anladım. Hatta erkekler yaşı kaç olursa olsun çocuk gibi olduklarından bir eğitime zor adapte olabiliyor ki oynadığımız oyunlar ile doğuma olan ilgileri daha da arttı. Ve hiç susmuyorlar ahhaha meğer ne kadar çok merak ettikleri ama bize soramadıkları şeyler varmış bunu eğitimde daha iyi görüyoruz.

Eğitimde ilk önce doğum hakkında bilgi alıyoruz. Mesela doğum aşamaları 4’e ayrılıyor. (açılma dönemi, doğum, plesanta çıkması, doğum sonrası) ve bu aşamalarda karşılaştığımız müdahalelerin hangilerinin gerekli olup olmadığını, avantaj-dezavantajlarını öğreniyoruz.

Doğum aşamalarında sancıları ve ağrıları hangi nefes egzersizleri ile karşılamalıyız? Eşimiz bu süreçte bize hangi masajlarla destek olup ,rahatlatabilir? ve ıkınma/ıkınmama nefeslerini öğreniyoruz.

Nefes egzersizlerini uyguladığımızda konsantrasyonunuz nefes odaklı olduğu için sancı süresinin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Beden farkındalığı bu noktada başlıyor. Başınızın en üstünden ayak parmak ucunuza kadar meditasyonun, konsantre olmanın ve bedeninizle başbaşa kalarak rahatlamanın faydalarına odaklanmak ve bunu keşfetmek sizi doğuma en güzel şekilde hazırlıyor.

Rahminiz çalışırken bedeniniz aslında doğuma kendini en iyi şekilde hazırlıyor ve bebeğiniz bile doğumu kolaylaştıracak hareketlerle doğumu sonlandırmanıza yardım ediyor. Bu esnada oksitosin yani mutluluk hormonu ihtiyacınız olan tek şey. Örneğin suyunuz geldiğinde ılık bir duşa girerek rahatlayabilir veya bir komedi dizisi izleyip gülerek oksitosin hormonunuzu tetikleyecek şeyler ile oyalanabilirsiniz. Doğum öncesi büyük bir enerji patlaması hissedebilirsiniz. İş yapmayın bu enerji vücudunuzun doğum için ürettiği gerekli enerjiymiş.

Yazmak ve anlatmak istediğim çok şey var bu eğitime karşın ancak sayfalara sığdırmam mümkün değil.

Adrenalin ise doğum kasılmalarının önüne geçip, doğumu engelleyen başlıca hormon. Korku ve endişelerinizden arınmanız ,sakin,gevşemiş ve huzurlu olmanız bu hormon salgılanmasının önüne geçmenizi ve doğumunuzu zorlaştırmamanızı sağlar.

Bir başka değinmek istediğim aktif doğum pozisyonları;

Yer çekimi uterus kasılmalarına ve aşağı doğru indirme eforlarına yardımcı olmaktadır. Dik olduğunda annenin vücudu yerçekiminin aşağı doğru çekmesiyle uyum içindedir. Anne dik pozisyondayken bebeğin başının annenin pelvisine girmesi daha kolaydır ve yer çekimi ile ilişkili olarak bebeğe pelvik kanaldan en iyi inme açısını sağlar. Ancak sancılarınız düzenli gelirken tek başınıza ya da partneriniz ile uygulayabileceğiniz bazı pozisyonlar açılmalarınızı kolaylaştırır.

Bazıları; kurbağa pozisyonu, yarı yatar pozisyon, destekli çömelme pozisyonu, klozette oturma(en çok uygulatılan ve kolay olan), diz-diirsek pozisyonu, kutup ayısı pozisyonu gibi… bu eğitimde eşli-eşsiz olarak bu pozisyonları, nefes egzersizleri ile beraber uygulayıp öğreniyorsunuz.

Doğal doğum ilaçsız, müdahalesiz olan doğumdur. İlaç dışı rahatlatıcı teknikleri öğrenmeniz sizi bu süreçe en iyi şekilde hazırlar. Gevşeme, hareket etme, düzenli ritmik nefesler,müzik,sesle konsantrasyon(inleme, sayı sayma,kelime tekrarı) suyun rahatlatıcı etkisi, masaj… bu müdahalelerin bazılarıdır.

Son olarak doğuma hazırlanırken okumanız gereken keşfettiğim kitaplardan örnek vermek istiyorum.

Özellikle “ina may’ın doğuma hazırlık rehberi” beni en etkileyenler arasında. Çok ütopik doğum hikayelerine tanık olduğunuz bu kitapta yaşananların gerçek olması sizi hem duygulandırıyor hem de doğuma karşı bakış açınızı daha pozitif hale getiriyor.

“dr. hakan çokerle 100 soruda doğal doğum” da bir solukta okuyup bitirdiğim diğer bir kitap.

 

Yan resimde görmüş olduğunuz ise doğum kartları. Deniz Hanım eşlerin doğuma hazırlık sürecinde neler ile karşılaşabileceğini bir oyun haline getirerek onlara çok daha iyi ifade etmişti. Sizlerle hoşuma giden bir detay olduğu için paylaşmak istedim.

 

Eğitim sonunda Deniz Hanım bize “doğum tercihleri” isimli bir form dağıttı. Bu formda eğitimde aldığınız bilgiler karşısında hayalinizde ki (mümkün olduğunca) planlayacağınız doğumun aşamaları ve doktordan beklentilerinizin yer aldığı küçük kutucuklar var. Doldurup bunu doktorunuzla paylaşıyorsunuz.

Doğumda yanınızda doula yada doğum psikoloğu istiyor musunuz? ten tene temas nedir? epidural istiyor musunuz? aç kalmak? tabi ki tüm bunların önemini ve gerekip gerekmediğini bu eğitimde öğreniyorsunuz.

Sonuç olarak bu eğitimi alan personellerin yer aldığı bir hastanede doğum yapmak ya da bu eğitim sürecinde ki bilgileri bilen bir doktor ve ebe ile de doğuma girmek son derece güven verici ki ben böyle hissettiğim için doktorumu da ebemi de ona göre seçtim. Sizler içinde bu eğitimi almanızı tavsiye eder, böyle bir doğuma hazırlanmanın ne derece rahatlatıcı olduğunu öğrenmenizi çok isterim.

Sorularınız ve merak ettikleriniz için lütfen yorum atmayı unutmayın.

Sevgiler,

S.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.