Doğum Çantamı Nasıl Hazırladım?

Bebek alışverişinden sonra bir gebenin en korkulu rüyası bence “doğum çantası”. Şahsen benim öyleydi… Bir eksik kalmasın diye araştırmadığım blog, pedagog sayfası, forum konuşmadığım yeni anne kalmadı. Gebe okulu da bu konuda bana çok faydalı oldu.Ben doğum çantamı Anne bölümü ve Bebek bölümü olarak iki kısımda hazırladım.

Öncelikle yanıma neleri neden almadım bundan bahsetmek istiyorum. Çünkü doğru bildiğimiz yanlışların bir kısmı bu noktada başlıyor.

1.Yanınıza biberon almayın. Eğer sütünüz gelmezse ya da doğuma sezaryen olarak hazırlanıyor iseniz zaten yanınızda mama götürmeniz gerekmektedir. Ancak sütünüz geliyorsa da yenidoğan bebeğinizi ya emzirin ya da emzirecek durumda değilseniz en başlarda şırınga ile beslenmeniz en faydalısı. Yok illa biberon alıcam diyenlerdenseniz burada ki link sizler için faydalı olacaktır. tıktık

2.Pişik kremi? Zaten üstünde verniks ile doğacak olan bebeğinizin tabakasının doğum sonrası temizlenmemesini ısrarla hemşirelere iletin. Bu kremsi tabaka bebeğinizin ihtiyacı olan nemi vücudunda tutmasını sağlar. Sonrasında ise pişik kremi yerine fito krem ya da saf zeytinyağ kullanın.

3.Bebek için ıslak mendil? no! no! no! Onun yerine pamuk ve su kullanın.

4.Ped? Doğum sonrası 7-9 gün kadar kanamanızın olması normal bir durum ancak dikişleriniz var ise gebe okulunda bize öğretildiğine göre naylon pedler rahatsız ediyor ve dikişlere takılma ihtimaline karşı tavsiye edilmiyormuş. Hastaneden isteyeceğiniz gazlı bezleri kullanmak daha pratik ve sağlıklı oluyormuş.

 

Gelelim hastane için hazırlayacağımız doğum çantasına;

Anne hastane çantası;

Tabi ki fotoğraf makinası. Sancılarım esnasında rahatlamak adına aldığım kulaklıklarım.

2 adet havlu ve flip flop terliklerim: Doğum öncesi rahatlamak için duş alınan sırada ve sonrasında.

Saç düzleştirici ve sprey,toka

Makyaj malzemeleri

Hijyen çantası; Diş fırçası, macunu,tarak,şampuan, jilet, masaj yağı (eşimin sancı esnasında kullanması için, doğuma hazırlık eğitiminde birçok teknik öğrenmiştik. Bakalım uygulayabilecek miyiz?)

Dudak balmı; Sancılar sırasında yemeniz içmeniz yasaklandığında ya da nefes verişleriniz sıklaştığınızda dudaklarınız çok kuruyor. Önlemimizi alalım da:)

Göğüs pedi

2 adet Emzirme sütyeni (%100 pamuk Oysho’dan aldım.) ve misafir bekliyorsanız 1 adet emzirme örtüsü

Üşümeye önlem almak adına 2 adet çorap

2 adet gecelik, 4 adet iç çamaşırı

Lohusa takımım; “mom of the little princess” lohusa sabahlığım, çiçekli tacım-terliğim ve Liya’nın tacı. Liya  yazılı kolyem.

Defter; Hissettiğim her duyguyu yazacağım bir günlüğüme ilk doğum anımdan başlamak istedim. Söz uçar ,yazı kalır, e! teknolojiye de güven olmuyor tabi 😀

Hastane evrakları, doğum planı

Süt sağma pompası

Pilates topu (Açılmanız esnasında rahatlamanıza ve daha kolay bir süreç geçirmenize yardımcı oluyor. Tavsiye ederim.)

Bebek hastane çantası;

bebek puseti

2 adet Hastane çıkışı seti (ilk hastane çıkışını organik bambudan yana tercih ederek chackra’dan seçtik.)

10 adet bebek bezi; ben tercihimi prima premium’dan yana kullandım. Önceden stok yapmadım ki alerjik bir durum çıkarsa elimde ki bezler patlamasın.

bebek için yenidoğan ıslak mendil(bebeği kucaklayacaklar için aldım.bebek poposu temizlemede su ve pamuk kullanmayı tercih edin.)

mycey bebek pamuğu

unibaby alt değiştirme örtüsü

2 önlük

1 milupa yenidoğan maması ve bebek suyu (ne olur ne olmaz emziremezsem diye)

1 kundak

5 adet ağız silmek için %100 pamuk bez

Bizim kızımız ilkbaharda doğacağı için kalın battaniye yerine örtüsünü orta kalınlıkta seçtik birde yanımıza yedek ince örtü aldık.

Unutmadan hastaneden ayrılırken hemşirelerden gazlı bez rica edin. Bebeğin göbek kordonunu temizlemekte kullanırsınız.

Hastane odası için ben sadece kapı süsünü,bebek çikolatasını ve hediye edeceğim bebek kolonyalarını aldım. Bunun dışında Atasağlık hastanesi oda süslemelerini kendi yaptığı için herhangi bir süs hazırlığına girmedim. Zaten bebeğime adapte olmaktan dünyayı gözümün göreceğini zannetmiyorum.

Soru ve düşünceleriniz için yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiler,

S.

 

Teşekkürler;

https://www.instagram.com/kagankyhamilegiyim

https://www.instagram.com/chakratr

https://www.instagram.com/nur_can_tasarim

https://www.instagram.com/mildjewelry

 

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.