Cunda Gezi Günlüğü

Ege’nin cennet köşelerinden biri olan Cunda adasına yılın dilediğiniz mevsimi gidebilir ve dingin bir tatil geçirebilirsiniz.Ancak gitmeden önce bilmeniz gerekiyor ki bu adada gezilecek yerlerin birden çok ismi var. O yüzden Cunda’ya gidecekler için bir kaç tavsiyem olucak.

Ada kaç günde gezilebilir?: Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan Cunda’yı 2 günde fethetmeniz mümkün. Adayı Ayvalığa bağlayan ince yol hattı Türkiye’nin ilk boğaz köprüsüymüş. Adada doğal güzelliklerin yanı sıra gezip görebileceğiniz tarihi mekanlar da mevcut. Ben nereleri gezdim gördüm sizlerle aşağıda ki listede paylaştım.

Aşıklar Tepesi

Agia Triyada Kilisesi: Adanın en eski kilisesi olan Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi tatiliniz sırasında gezmenizi önerdiğimiz tarihi yapılardan biri ki burası hemen Sevim ve Necdet Kent Kitaplığının alt yolunda kalıyor. Keşke restore edilip bakımlı bir halde sergilenseydi ancak ne yazıkki çok kötü durumda.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı: Rahmi Koç sayesinde geçtiğimiz yıllarda restore edilip yeniden hizmete açılan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı Cunda’da gezebileceğiniz bir diğer yer. Aşıklar tepesi de bilinen bu yerde çayınızı yudumlarken her iki cephenizde yer alan denize dogru seyire dalabilirsiniz.

Taksiyarhis Kilisesi

 1873’te inşa edilen bu kilise, Tevrat ve İncil’den alınan dini konuların işlendiği fresklerle süslenmiş. Bu kilisede bulunan çan şu anda Bergama Müzesi’nde saklanıyormuş. Dünyanın en büyük çanı olduğu düşünülüyor. Kilisede şimdi Rahmi Koç tarafından yaptırılan müze mevcut. Giriş tam:4tl, öğrenci:2 tl. Mutlaka gezmenizi öneririz. Ayrıntılı bilgi için click

Nerde ne yemeli / içmeli?

Kesinlikle Uno’ya gidin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Önerimiz karamelize soğanlı ve biftek parçacıklı pizza.

Sadece bir şeyler içmek isterseniz ise Vino Sarap evi’ni öneririz. Ama bizim gibi hata yapıp Sangria almayın. İçinde şarap namına eser yoktu. Likörlerden damla sakızlı olanı bir harikaydı ama.

Nerde konaklamalı?

Ben bu bahar mevsiminde Cunda’da Florina Butik Otel’de kaldım ve çok memnun kaldığımı söylemek isterim.Booking’den uygun fiyata yer ayırtıp Cunda’nın merkezinde çok uygun fiyata konaklayabilirsiniz. Emre bey ve harika kahvaltılarıyla gönüllerimizi kazanan Yasemin hanım çok sıcakkanlılar. Kendimizi evimizde gibi hissettik.

Despot evi

Cunda’nın en eski ve görkemli binalarından biri olan Cunda Adası Despot Evi, Rumlar tarafından inşa edilmiş ve Osmanlı zamanında ve Cumhuriyet döneminde farklı amaçlar için kullanılmıştır. Bu eşsiz yapıyı görmeden Cunda’dan dönmeyin diyeceğim ama sizde bizler gibi hüsrana uğrayacaksınız çünkü yapı 15 yıldır korumasız. Restore edileceği gün görülmeye değer diye düşünüyorum.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.