Bebeklerde Koliklik ve Uyku Düzeni

Öncelikle hiç beklemediğim bir konu hakkında beni teşvik eden sizlere teşekkür ederim. Açıkcası 4 ay öncesine kadar uykunun bu denli kıymetli ve bebeler için gaz çıkartmanın bu kadar hayati öneme sahip olduğunu bilmezdim.

Unutmadan her anne ve bebek ilişkisi farklıdır o sebeple ben sadece gelen sorular üzerine bu postu yazmak istedim. Amacım katiyen sizi yaptıklarıma yöneltmek değildir.

Gelelim sadede kolikliği nasıl atlattık?

Liya doğduktan 15-20 gün içinde mekonyumu atınca ağlamalar ve uykusuz gecelere hello dedim çünkü gazını çıkartamama ve kolikliğe uzanan 2,5 ay geçirdim. Yeni anneler için o geceleri ve bebeğin dayanışmaz ağlamasının ne demek olduğunu bilirim. O kıvranırken hiçbir şey yapamamanın çaresizliğini de…
Gazlı içecek,süt,baharat ve gaz yapacak tüm gıdaları bırakmama rağmen Liya ne yazık ki kolikti ve çözüme nasıl ulaştım?
Denediğimiz ürünler ve ilaçlar;
biogaia damla: HİÇBİR İŞE YARAMIYOR!Aldıktan sonra birkaç forumda okudum fayda göreninide duymadım. O zaman doktorlar bunu hangi akla hizmet veriyor diye doktor kuzenime ve kankama sordum cevap şöyle:
“Soyle dusun elinde baska silah yok dandik mandik kullanmak zorundasin hic bi sey yapmasan daha mi iyi?Mesala yuz kisiden 70 ine etki etmez 30’una iyi gelir.Bizim hocalarda bazi ilaclar icin derlerdi veriyoruz ama pek etki etmiyor ama napicaksin baska kullancak bi sey yoksa hic bi sey yapmamaktan iyidir.”
nurse harvey’s: Nedenini sorup yanıt alamadığım ve tamamen bitkisel kaynaklı olduğu için denediğimiz ancak 3 denemede de liya borudan su fışkırtır gibi kusunca sağlık ocağına belki başkası fayda görür diye bıraktığımız ilaç.
Zeytinyağ,adaçayı,ıhlamur cart curt içir diyenler oldu ancak ben emzirdiğim için 6 ay anne sütü dışında Liya’ya hiçbir şey vermeyi doğru bulmayan annelerdenim.
Peki çözümü nasıl buldum?
1.Bir anne arkadaşımın üzerine acı elma yağı alıp 1-2 damlayı 1 yemek kasığı sıcak suda seyrelterek(karıştırarak) Liya’nın ayak tabanına masajla her gece uyku öncesi uyguladım.
2.Kiraz çekirdeği kesesi: Mikrodalgada 1 dk ısıtıp havlu ile sarıp karnına,bağırsak bölgesine koydum. Sonuç patır patır osurdu,mutlulukla kakasını yaptı tosbağa.
3.Masaj: Saat yönünde yuvarlak hareketlerle ve baş parmaklarımı birbirine paralel karın üstünden kenarlara doğru çekerek masaj yaptım. Konu ile ilgili videolara youtube‘dan ulaşabilirsiniz.Ayrıca kolik bebekler için rahatlatıcı müziklerde mevcut.
Liya 2,5 aylıkken koliklikten bu şekilde kurtuldu.
Uyku düzenimiz:
Geceleri uykusuzluğa alışan ben uykumun hafifliği sebebi ile her gece Liya uyandığında kontrol ettim ve acıktığında uyanmadan dayadım memeyi ağzına. Hem uyuya kalıyor hem de gazı varsa kıpırdandığında hemen gazını çıkartıp beşiğinde sallıyordum. Uykusu kırılmadan bu şekilde geçiyordu gecelerimiz.
Uykusu 21:00 gibi gelmeye başlıyor bu sebeple o saate yakın hep evde olmaya çalıştık. Loş ışık çok önemli, anne sesi ve teni,baba kokusunu araması normal. karnı toksa,altı temizse mutlaka bunları arıyordur.
Odanın havalandırması yine oksijen kaynaklı çok önemli ben kedimiz olduğu içinde evi bol bol havalandıran biriyim.
21:30-22:00 en geç 22:30’da uykuya dalıyor Liya.
Şimdilerde 4,5 aylık olmak üzere ve son 1 aydır emzik emmekte. Bu sebeple uykuda emzik bizim için çok önemli. 21:00 civarlarında emzirip ağzına emziği verdiğimde de uyuya kalıyor. Gece gazı olmadığı sürece 2-3 kere emmek istiyor. O sebeple alıp emzirip tekrar uyutuyorum.
Sabah uyanışı: Babamız işe giderken parfümü dışarda sıkıyor,evde sıkarsa Liya 7,5da günaydın diyor. Komik ama hava gerçekten önemli.Bunun dışında uyanış saatimiz 8,5-9
O yüzden doktor randevularımıza ya da yolculuğa hep erken saatlerde çıkmayı tercih ediyoruz ki yolda rahat edelim.
Gün içi uykusu: Annemden böyle gördüğüm için bende aynısını uyguluyorum. Günde 3 defa uyutuyorum.
-İlki uyandıktan 1-2 saat sonra. Bu 30dk falan sürüyor.
-İkincisi öğlen 14:00 civarı 1,5 saat sürüyor.
-üçüncüsü ise 18:00 civarında geliyor ve 20-30 dk falan sürüyor. Sonra da yine gece uykumuza yaklaşıyoruz zaten.
En sevdiği uyku yerleri ise tabi ki beşiği, anne yanı,bebek arabasında ki puseti ve eski usül çingene beşiği sallanması. Ama sallanmaya alışırsa hep onu istediği ve yırtınarak ağladığı için biz bunu bıraktık.
Pedagoglar 4. aydan-6. aya kadar anne yanından bebekleri ayırmayı tavsiye ediyor ancak ben ve Liya beraber uyumaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 6. aydan sonra gözlemleyeceğim ancak sanırım uzun süre onun kokusu ile uyumaya devam edeceğim gibi.
İşte bu şekilde yine atladığım bir nokta varsa lütfen buraya yorum bırakmaktan,sormaktan çekinmeyin. Anne olarak hepimiz bu zorlu süreçlerden geçiyoruz. Fikirler paylaşıldıkça ,sorular yanıtsız kalmadıkça güzeldir.
Gazsız ve bol uykulu geceler dilerim.
Sevgiler,
Mama S.
Showing 4 Yorum
 • Berna Akkurt

  Oh gazdan kurtulduğunuza çok sevindim. Bifiform drops ve biogaia bize yaramisti. Ama o kiraz cekirdegi patikleri ve kemeri ile aci elma yağını hıcbir şeye değisemem. Ve bol bol da duş. Su cok iyi gelmisti bizimkine 🙂 ayrica Can 17 aylık olacak neredeyse hala beşiği bizim odada. Emiyorsa ayırmamak sanırım daha büyük rahatlık.

 • Dina

  Sedef hanım, öncelikle Allah bağışlasın ☺ Benim de kızım 2.5 aylık. Gece uykumuz düzene girdi çok şükür yalnız şu gündüz uykularını düzene sokamadık. Bazı günler hiç uyumuyor bazı günler de uyanmadan uyuyor . Siz nasıl becerdiniz? Teşekkürler ☺

 • Wantthefashion

  Merhabalar çok teşekkür ediyorum,hepimizinkini… maşallah kızınıza 🙂 ben oyunlarla ve yüzüstü yatırarak biraz enerjisini alıp, yatarak emzirdiğimde uyuduğunu keşfettiğimde gün içerisinde bunu birkaç kez tekrarladım ve zamanla uyku alışkanlığı edindiğini fark ettim. bu bende biraz şansa denk geldi diyebilirim.

 • Wantthefashion

  A! evet duşu unuttum bak 🙂 evet bizde de uyku öncesi duş çok faydalı oldu.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.