bebek odası nasıl hazırlanır?

Bebek odası her anne adayı için gebeliğin son dönemlerinde hayali kurulan ve bebeğiniz ile başbaşa kalmaya başlayacağınız ilk ortamdır.Bebeğiniz için hazırlayacağınız odanın ışık alması ,nem ,rutubet, gürültü gibi etkilerden uzak olması önemlidir.

Rahat havalandırılabilen 20-22 derece de tutabileceğiniz bir oda bebek için uygundur. Toz ya da mikroorganizmalar bebeklerde alerjik rahatsızlıklara yol açacağından zeminde antibakteriyel halı yada ahşap parkeler tercih edilmesi gerekir.

Duvar kaplamasına gelince yağlı boya yerine çabuk kuruyan, koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan su bazlı boyaları tercih edebilirsiniz. Canlı renkli olan odalarda bebeklerin daha geç uykuya daldıkları araştırmalarla ispatlanmış bu sebeple gözü yormayan pastel tonları kullanabilirsiniz. Biz bu sebeple odamızda açık gri tonunu kullandık.

Tavanda ısı yalıtımı kullandık ve bunun malzemelerini koçtaş’ta bulduk. Bebek odasına girmeden duvar ve mobilya kokularının çıkmış olması gerekiyor. O yüzden odayı 33. haftamda boyamıştık. Odanın penceresine sineklik taktırarak aralıklarla odayı havanlandırdık.

Sadece kullanacağım ürünlere oda içerisinde yer verdim ve gereksiz eşyadan,masraftan kaçındım. Çabuk büyüyen bebişleriniz için size de aynısını öneririm. Ne kadar az eşya, o kadar huzurmuş valla.

Bir de yapılan araştırmalara göre uyumlu bir şekilde düzenlenmiş bir oda çocuğun gelişimine olumlu etki yaparak erken yaşlarda şekil ve renk duygusunu geliştirmesine yardımcı oluyormuş. Buna pek dikkat etmedik ama ben evimizde ki ürünlerle ve elişi yaparak hem kendimden kattığım parçalar ile odayı canlandırdım. Hem de olabildiğince sade parçalar kullanmaya dikkat ederek saf-masum-sade-fresh bir oda düzeni kurmaya çalıştım. İşte peri kızım Liya’nın odası ve bu odayı yaparken edindiğim tecrübelerden yola çıkarak verebileceğim tavsiyeler…

Yatağın etrafına kullandığım saten cibinliği kendim diktim ve etrafında ki kalpleri amigurumi tekniği ile örüp ipe dizdim. Cibinliğin üstünden sallandırıp hareket katmasına izin verdim. İsimli, led ışıklı kapı süsünü Liya’nın yatağının baş ucuna astım ki örgü kalplerle uyum içinde olsun.Beşik koruyucuyu ise Lcw’de buldum.Yatağını büyüyen seçecektik ancak vazgeçip bu modeli tercih ettik ki yatak 3 şekilde kullanılabiliyor. Hem de 3 yaşına kadar.

Yatak için inanın o kadar çeşit var ki hepsi kafa karışıklığından, para tuzağından ibaret. Ben direk anneme bebekken nerde yatırıldığımı sordum, sert yatak olması ve hava alması dışında pek ayrıntıya takılma dedi. Visko yatak, yaylı yatak, pamuk yatak,lateks yatak… say say bitmez. Visko almayın ama ter çekme ve hava alma özellikleri olmadığından kullanışsız. Biz iki tarafı farklı yaş için kullanılan miniko yataş’tan yatağımızı aldık. Bakmak isterseniz linki burada tıktık

Bebek karyolası alırken ise dikkat etmeniz gereken tek özellik, parmaklıklar arası boşluk 6cm’i geçmemeli ki bebek arasında sıkışmasın.

Tüm ürünlerin linklerini en altta paylaşacağım ordan göz atabilirsiniz.

Gardırop içerisine ikeadan aldığım rafları yerleştirdim ve giysileri en büyükten küçüğe doğru sıraladım. Biz ihtiyaç dışı hiçbir ürün almadık ne demişler çocuğun yediği helal, giydiği haram. Çok heves ettiklerimize karşı koyamadık ama o kadar çok hediye geldi ki neredeyse hepsi değişim fişiyle olduğundan fiş haline getirip bütçeyi daha gerekli ihtiyaçlarda kullandık. Bebek bezi gibi 😀 😀

Bunun dışında kış battaniyelerini yine anannesi-babannesi ördüler. Yazlık örtülerde %100 pamuk müslin örtüleri kullanmayı tercih ettim.

Saç bandanalarımızı ise instagramda @nur_cantasarim dan aldık. Çok güzel parçalar yapıyorlar bir göz atın derim.

Mother care, Carter’s, HM bebek bölümü, e-bebek’te hello baby, polo u.s baby,little chakra’da ise bebekleriniz için bulabileceiniz çok güzel-sağlıklı ürünler mevcut. Yenidoğan setlerinde little chakra bambu-pamuk karışımı kullanıyor ki kesinlikle tavsiye ediyorum. Kaç kere yıkadım hala yumuşacıklar.

Emzirme köşesinde ise rahat bir koltuğa,ayak uzatma pufuna yer verdim.

Aydınlatmada bebek odasında tepeden aydınlatma kullanılmaması öneriliyormuş.Işık bu şekilde direk bebeğin gözüne düştüğünden rahat uyku uyuyamamasına neden oluyormuş. Ben abajur tarzı bir aydınlatma arıyorum ki onu da bu koltuğun yanına yerleştireceğim.

Bakım köşesinde bakım masası olan şifonyeri biz ikea’dan almıştık. Yatak odamda duran bu şifonyeri hemen Liya’nın odasına taşıdım. Üzerine en çok kullanacağım ürünleri raflar içerisine düzenleyerek yerleştirdim ve alt değiştirme pedini ise yine ikeadan aldım.

Korbell plus çöp tenekesi ise koku yaymayan özelliği ile bebek bezlerinin atılması üzerine tasarlanmış , onu da e-bebek indiriminde bulup 27₺’ye aldık.

Şifonyer üzerine 3 adet raf astık. Buraya masal kitaplarını, bebek günlüğünü, oyuncakları ve arkadaşlarımızdan gelen hediyelere yer verdik.

İşte aldığım ürünlerin hepsi;

1.önceden elimde vardı. GARDIROP

2.

3.YATAK

4.NUDE HALI

5. Kış için kürklü paspas Madame Coco’da bulmuştum.

6. Annemle internette görünce hemen bu ayıcıklı paspastan örmesini istedim. Siz de örebilirsiniz…

7.KOLTUK

8.PUF

9.KORBELL ÇÖP KOVASI

10.önceden elimde vardı. ŞİFONYER

Soru ve düşüncelerinizi lütfen yorum bırakın…

Sevgiler,

Anne S.

...

Yorumu Doğrula *

Recent Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.