Bebek Arabası Sorunsalı

Çilekeş anne adaylarının hepsine selam olsun. Bugünkü konumuz; üzerine çok araştırma yaptığım ve en fazla soru aldığım konu yani BEBEK ARABALARI.

Lafı uzatmayacağım zira bu araştırmalardan bir çok anneye ve babaya zaten gına gelmiş durumda.Öncelikle araştırdığım ve bizzat görerek,deneyerek tecrübelediğim bebek arabalarının avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğim. Daha sonra bir bebek arabasında ilk nelere bakmalı ona değineceğim ve en son da aldığım bebek arabasını sizlerle paylaşacağım. Ayrıca bebek arabalarını kullananların yorumlarını okuyabileceğiniz siteler;

http://www.nurturia.com.tr/

http://www.momsstrollerreviews.com/

https://www.kadinlarkulubu.com/portal/

Bebek arabası alırken nelere dikkat etmeli?

-çift yönlü kullanılabilir olmalı,

-bebeğinizin parmaklarının sıkışacağı yerler olmamalı,

-siz her bir taşın üzerinden geçerken bebeğiniz uyanmamalı yani tekerlekler süspansiyonlu olmalı,

-tekerliklerin 360′ dönüş rahatlığı ve sürüşü kolay olmalı,

-önden tek tuşla açılıp kapanma çocuk kiliti (bunu araştırdığımda çok şaşırdım ki çocuk için ağlama,çabuk kucağına alma gibi durumlarda 2’li 3’lü takmalı tuşlarda anneler daha çok sıkıntı yaşıyormuş.tek tuşla açılma daha pratikmiş valla ben onların yalancısıyım:) yine önünde ki koruma kolluğunun kolay çıkarılabiliyor olması da önemliymiş,

-doğumdan itibaren kullanılabilir olmalı (yenidoğan için anakucağının set içinde olması),

-arabaya ait kumaşlar çıkartılıp yıkanılabilir olmalı ki yılın en pis anası ödülünü almayın 🙂 ,

-kışlık ayak örtüsünün,yağmurluğu olması şart ki kışın bebeğiniz hasta olmasın,

-Hangi bebek arabalarını tecrübeledim?

Elbette ürünü alıp 2-3 sene kullanmadım ama joker baby,ebebek,mother care arasında mekik dokurken, bu ürünleri kullanan arkadaşlarımla konuşmuşken bir de kullanıcıların yorumlarını forumlardan hatim etmişken kısa yoldan sizleri de sonuca ulaştırmak istedim.

Mamas Papas;  Katlanması,hafifliği süper,sürüşü concord kadar olmasa da başarılı. Ama ana kucağının Türkiye’de üretilmemesi ve sizin orda burda ana kucağı/adaptör aramanız , uyanlarında cybex olup harcamanızı iki katına çıkarması can sıkıcı. Ama yurtdışında yaşıyorsanız işiniz kolay,hiç düşünmeden alabileceğiniz modelleri mevcut.

Mima & Stokke ; Uzay mekiği görünümlü olması bebek taşımak yerine şekil yapmanın peşinde olan ailelerin tercihi diye düşünüyorum. Canım o arabada öncelik bebeğin rahatlığı, sen kapsül gibi yere çocuğu oturtturup uzaya mı göndereceksin? ne mana? ne işkence? o paraya günah be! Hayır kullananların çocuklarını görüyorum iki büklüm. Ülkeyi notre dame kamburları ile doldurcanız. Zaten satanlarda söylüyor bu arabalardan alanlar kullanım sonrası direk bastonlu araba almaya geliyorlarmış. Tekerlekleri şehrin taşlı yollarında gitmiyormuş. Paranla rezil oluyorsun arkadaş gel etme eyleme!

İnglesina; Hafifliği,katlanması ve tek elle açılıp-kapanıyor olması açısından bu arabanın üstüne yok arkadaşlar. Ama ben paramı sokakta bulmadım. Arkadaş 3bin-4bin küsür nedir? Aldım mı vicdan yaparım 1 sene uyuyamam dedim vazgeçtim. Paranız varsa hiç düşünmeden alın ama arabanın tipide çok çirkin be hihihi 😀 Buna vereceğiniz parayı gidin Bugaboo Cameleon’a verin çok çok daha iyi bir araba. İnglesina’nın zippy light diye bir modeli var. Baston modelde bir araba arıyorsanız bundan hafif, kolay katlanılabilir,güvenli ve sürüşü kolayını bulamazsınız. Yazlık dönem için harika bir seçenek.

Concord Neo; Almak istediğim araba esasında Concord Neo’ydu. Çünkü arabanın sürüşünden,rahatlığından ve ana kucağı ile satışa çıkan kampanyalı fiyatı 2000tl’ydi ki normalde daha pahalıydı. Ayak örtüsü sadece ince rüzgarlık olarak ön kol kısmından çıkıyordu ama benim için yeterli koruculukta değildi.Ayrıca içine battaniye örtmeniz şart. Port bebe şeklinde kullanılamıyor olması canımı sıkıyordu ve katlanmasının zorluğu,ağırlığı da cabasıydı. Evet çok sağlam bir ürün ama bende insanım yani. Bir elimde bebek varken kim uğraşacak onca kaldır çıkar tak ağırlık bilmem ne ile. Hangar gibi! işkence sevenler için birebir.

Bebe Confort Loola2/3;Kampanyalı dönemde ana kucağı ile beraber fiyatı 680tl’ye düşmüştü ve biz ürünü stokta yakalayamadığımız için alamadık. Hafif ve kolay katlanır olması başlıca avantajıydı. Hemde oturaklı kısmını çıkarmadan. Ahh!! kaçtı güzelim araba hala içim yanar. Fiyatına göre araba diğer arabalara göre başarılıydı.

Kraft Twist XX; Kullanıcı yorumlarında oturma ünitesinin 360 derece dönerken çok sorun çıkardığı için şikayet almasından dolayı vazgeçtim.Birde katlandığında her araba bagajına sığmıyormuş bizim poloya hiç sığmaz dedik. Aslında 360 derece dönüş bebeğiniz uyurken onu kaldırmadan arabayı istediğiniz yöne çevirmenizi sağlıyor ama sorun çıkaracaksa bebekli iken arabasız kalmaktansa almamak daha iyidir diyerekten almadık. Ki kullanıcılarda bu özelliğinin çok kullanılmadığını yorumlarda belirtmiş.

-Ben bebek arabası olarak ne aldım? neden?

Peg Perego si switch completo; Seyahat eden bir çift olarak arabada ilk aradığımız özellik bebeğin rahatlığı/güvenliğinden sonra rahat katlanır, hafif olması ve arabada az yer kaplamasıydı. Ayrıca arabanın sürüşü ve 360′ tek elle dönüşünü sağlamakta anneler için büyük avantajmış. Kullanıcı yorumlarında olumsuz bir yoruma rastlamadık. Yurtdışında da en çok tercih edilen araba modelleri arasında olunca kararımızı verdik. Biz yazları çiftliğe de gittiğimiz için taş-toprak yolunda gidecek bir araba olmasına(süspansiyonlu tekerlek dahilinde) dikkat ediyorduk ki bu özelliklerin hepsini peg perego si switch completo‘de bulduk. Araba düz oturuş ve ana kucağı ile birlikte çift şekilde kullanıldığı , katlanılması ve fonksiyonel olması ile zaten gönlümüzü fethetti. Bunun dışında Concord ve bir çok arabaya göre daha hafif olması, alt tarafında yer alan bölmenin geniş ve kumaşlarının çıkarılııp yıkanabilir olması yine avantajdı. Ayak tulumunun koruyucu kalınlıkta oluşu ve üst tarafında tam kapatılabilir olması da karşıdan rüzgar gelirken bebişinize çarpmamasını sağlıyor.

 

Peg perego’nun en önemli avantajı ve patentini aldığı bir özellik var ki bunu diğer markalarda bulmanız mümkün değilmiş. Bizde satıcıdan öğrendik, uygulamalı göstermesini istedik. Puseti araba koltuğuna bağladığınızda pusetin taşıma kolu öne yatırılabilir olduğundan ani fren durumunda asla öne doğru düşmüyor. Yani bizim gibi araba yolculuğunu çok yapan bireylerdenseniz bunu aklınızda bulundurun istedim.

 

Artı bir özellikten daha bahsedeceğim ki bebişiniz büyüdüğünde 2-3 yaşlarında iken oturttuğunuz koltukta bacaklarının arkasını sert bir bölüme çarpmaması. Bu yüzden peg peregonun hiç bir arabasında ayak bölümünde kısıtlayıcı bir sert kısım yok.

Yine ana kucağının arabaya adaptör almaksızın takılması da sizi adaptör taşıma /arama/bozulma sıkıntısından da kurtarıyor.

Normalde fiyatı 2750-2900 arası değişiyor ama biz ebebek indirimi ile 1350’ye almış bulunduk.

Önemli not: Bebek arabası alırken kurumsal bir firmadan/magazadan almaya özen gösterin. Zira bir bölümünde garanti kapsamına girdiğinde, sorun yaşadığınızda magaza size arabanızın tamire gönderildiği süre zarfı için başka bir araba temin edebiliyor. İnternetten aldığınızda böyle bir şansınız olmuyor. ebebek bu konuda çok yardımcı oluyormuş.

Sorularınız ve önerileriniz için sizde yorum bırakmayı unutmayın.

Sevgiler,

S.

Showing 3 Yorum
 • Zeynep

  Mima arabası konusunda yanılıyorsun, bebeğe sağlıksız hiç bir durumu yok aksine çok rahat bir araba. Aynı oturağın kabuğu çıktığında yatağa çevrilmesi de ayrıyetten bir güzel özelliğidir. Kirlenme derdi yok. Yurtdışında ödül almış arabalardan. Bu kadar negatif konuşmanın arkasında bence başka bir neden var

 • Wantthefashion

  Yorumlarımı kullananlardan, bebek arabası satan magaza görevlilerinden ve gözümle gördüğüm durumlara dayanarak yazdım. Yaptığınız negatif yorumdan lafı nereye çekmeye çalıştığınız çok açık ama ben paramı bebeğim için faydalı başka yerlere harcamayı tercih eden bir anne olacağım. Yine düşünceleriniz ve yoruma ayırdığınız zaman için teşekkür ederim.

 • Irem

  bugaboo cameleon portbebesi ile birlikte geliyor ve aradığımız bütün özellikler var biz çok memnunuz, tavsiye ederiz 🙂

  http://annebebeksozluk.com/bugaboo-cameleon.html

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.