40 uçurtması yumurta yapımı

40 günün bebekler ve lohusa kadınlar için önemli olduğuna inanılır. Çünkü hem bebek hem de anne bu kırk günde hastalıklara karşı yeterli dirence sahip değildir ve korunmaları gerekir. Yumurta sağlık anlamını taşıdığı içinde bu dönemden sonraki ilk gezmelere ’40 uçurması’ denir. Liya’nın da 40’ı çıkınca soluğu gezmelerde aldık ve ziyaret için gelen misafirlerimize iade-i ziyaret yaptık.

Bebek gezmeye gittiği hanenin kapısından çıkarken bir sürü gıdaya bulanıyor.İşte o gıdalar ve manaları;

EKMEK : Elinin bereketi hiç azalmasın, annen baban elinin ekmek tuttuğu günleri görsün, seninle gurur duysun.

PAMUK : Saçın ve sakalın aklaşana kadar çok uzun ömürlü ol, kalbin pamuk gibi yumuşak olsun.

PİRİNÇ : Sana, evine ve evimize bereket gelsin.

TUZ: Ömrün evin tadı tuzu gibi iyi olsun, ağzının tadı hiç kaçmasın.

ŞEKER : Ağzın hep tatlı olsun, tatlı dilli, güleryüzlü bir insan ol ve kimsenin gönlünü kırma.

UN : Çok uzun, sağlıklı ve un gibi tertemiz bir ömrün olsun, ak sakallı dede olup torunlarını ağız tadıyle gör.

METAL BOZUK PARA : Ömrün boyunca hep bol kazançların olsun, bu paralardan çok çok daha fazlasına sahip ol.

ÇÖREKOTU : Bereket getirsin hayatına, sağlık, mutluluk, başarı, aşk, huzur, şans, kısmetin hep en bereketlileri senin olsun, bütün zorluklar senden uzak olsun, hayatın boyunca güleceğin şeyler yaşa.

Bu yumurtalar için kullandığım malzemeler şu şekilde;

-6’lı yumurta

-silikon tabanca

-sarı keçe

-minik yapma güller

-sprey boya

-dantel parçalar

-siyah keçeli kalem

Öncelikle yumurtalarımızın hepsini yıkayıp peçete ile duruluyoruz. Dileyen yumurtanın alt kısmına çapı ortalama 1 cm’lik delik açarak yumurta içini çıkarıp, 1gün kurumaya bırakabilir. Böylece 40 uçurma yumurtalarını saksılarda çubuk üzerine dizerek süs olarak kullanabilirsiniz. Gelelim benim hazırladığım yumurtacanlara;

-Unicorn yumurtalar için; 2×2 cm ebatındaki sarı keçeyi huni sekline getirip yumurtanın en tepesine silikon ile yapıştırdım.Daha sonra tellerini kestiğim 3 adet gülü bu huni etrafına silikonlayıp keçeli kalem ile kurumuş yumurtamıza göz çiziyoruz.Dileyen huniye simli detayda ekleyebilir ama ben etraf çok batar endişesi ile bundan kaçındım.

-Metalik yumurtalar için; Sprey boyalar ile yumurtalarımı boyayıp 5 dk gölgede kurumaya bırakıyorum. Ardından yine keçeli kalem ile desenlendirdim.

-Dantelli yumurtalar için; Yine sevdiğim dantel detaylarını yumurta etrafına silikon ile yapıştırdım.

İşte hepsi bu kadar umarım ilham verici bir yazı olmuştur. Daha fazla fikir için pinterest’e “easter eggs ideas” yazıp görsellere bakabilirsiniz.

40 uçurması için bildiğiniz adetler var ise lütfen yorum olarak bizimle paylaşın.Benim gibi yeni anne ve anne adayları da öğrenmiş oluruz. Ne olursa olsun ben böyle güzel adetlerin yaşanması ve yaşatılması taraftarıyım.Bebeğinizin her anının tadını çıkartın derim.Hepinize keyifli kırk uçurmalar diliyorum….

...

Yorumu Doğrula *

Recent Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.