40 MEVLİDİ

Hellö yeni anneler,yeni anne olacaklar ve sayfasına “künfeyekün” yazan,bebe yapmayı düşünen instagram kızları… Çok da anlamam bu işlerden itiraf ediyorum. Ama herşey başa gelip çekilene,yapılana kadar. Hatta siz bu postu okurken ben şu an “aşure sevmeyen ben!” aşure ayı diye mutfakta büyük ihtimalle harıl harıl aşure yapmaktayım aghshshshsh:) ya! bu günleri de görecekmiydim? 🙂 Gelelim mevzuya… Liya 4 aylık olunca kış gelmeden,okullar açılmadan bebek mevlidini aradan çıkaralım dedik ve 40 kişilik bir mevlid organize ettim. Benim yapacaklarım dışında organizasyon şirketine de yaptıracaklarım vardı. Aslında organizasyona yaptıracağım şeylerin hepsini onlara ödeceğim para ile kendim yapabilirdim ancak zamanım yoktu ve bebek varken alışverişe çıkmak ızdırap olabiliyordu. Hele ki emzirdiğiniz zaman.

Bebek mevlidi neden yapılır?

Anne sağlıklı bir şekil de bebeğini kucağına aldığı an dünyanın en mutlu insanı olmuştur. Bebek sahibi olanlar akrabalarına ve yakın insanlara bunu duyurmak için mevlid okutur.

1.Adetten ikramlık diye neler hazırlanabilir?

Öncesinde mevlütü nerede yapacaksanız bütçeye uygun dilediğiniz herşeyi hazırlayıp açık büfe kurabilir veya bunu organizasyon şirketine bırakabilirsiniz. Biz evde yaptığımız için adetten diyerekten başlıca tavuklu pilav-ayran işini halledip ardından tatlı tuzlu ve lohusa şerbeti ikram ettik. Bunun yanında cupcake çok sevdiğim için İzmir’in en güzel cupcake’cisi olan http://www.cupcakehouse.com.tr/ ‘den sipariş verdim. Bunun yanı sıra aklınızda olsun macaron ve popcake’de yapıyorlar. Sitesine mutlaka göz atın derim.

2.Bebek mevlüdü için hediyelik neler verilebilir?

Bebek mevlüdü bitiminde misafirlerinde bu güne özel bir anı kalmasını isteyen anneler küçük hediyelikler hazırlayabilir ya da bütçelerine göre yaptırtabilirler. Verilebilecek hediyeler arasında benim baktıklarım; Lavanta kesesi, küçük mumluk ve mumlar, bambulu oda kokuları, isim işlemeli el havlusu, magnetler, el örmesi minik amigurumi çıngıraklı oyuncaklar ve anahtarlıklar, tesbihler vardı.

3.Eve gelen hoca önüne konulacaklar ve adetten verilmesi gerekenler?

Mevlit sırasında,hocanın önüne tuz,şeker,pirinç ve su konur.İnanışa göre,hocanın üstüne okuduğu bu ürünler,evdeki malzemelere karıştırılır,kullanılır ki eve bereket gelsin. Dağıtılan gül suyu bebek odasına da saçılır ki odası hep temiz kalsın, mis koksun.

Bende mevlüd yapınca öğrendim ki hocaya yine adetten sizin uygun gördüğünüz miktarda para, el havlusu/kumaş/eşarp verilmeliymiş.

4.Anne-bebek ne giymeli/ne giymemeli?

Bu konuyu Google’ladığım sırada göz kanatan görsellere denk gelince hemen kendi kafamda birşeyler uyarladım. Öncelikle hareketli ama göz yormayan tonda, şık ama sade anne masumluğunu yansıtan diz üstünde çok da muhafakar birşey olmasını istiyordum. O yüzden görselde ki bu elbiseyi seçtim. Tabi emzirirken çıkartıp tekrar giymekte biraz zorlandım. Siz siz olun kolay hareket edebileceğiniz,rahat emzirebileceğiniz ve cart renkler yerine masum(yavruağzı,beyaz,krem,toz pembe,toz mavi) gibi tonları seçin.

Bebeğiniz için ise rahat edebileceği, kollarını ve bacaklarını acıtmayan,boğaz kısmını darlamayan, bebeğinizi hediye paketine çevirmeyecek modeller seçin. Ben panço’da bu tüllü elbiseyi görünce bayılıp direk aldım ancak iç kısmı sert olduğu için içine ayrı astar dikmek durumunda kaldım.

Tavsiyelerim;

-Organizasyon şirketi eve düzenleme yaptırtacaksanız mutlaka mevlütün başlamasından 2-3 saat önce gelsin ki bebeğiniz kalabalığa girip huysuzlaşmadan dilediğinizce fotoğraf çekin.

-Davetli listesini önceden hazırlayın.

-Mevlüd hocasını yakınlarınıza danışarak öğrenin ki son anda hoca bulamazsanız sıkıntı yaşıyabilirsiniz. Zira gerçekten hoca bulmak zormuş.

-Bebeğin elden ele dolaştırılırken elde zıplatılmasına izin vermeyin ben aklımı yitiriyordum. Böyle bir saçmalık yok.

-İkramlıkları dağıtacak kişileri önceden belirleyin ki herkesin gereksiz yere “ayy yardım edelim” edasında mutfağa doluşmasına izin vermeyin.

-O günün size ve bebeğinize ait olan güzel bir gün olduğunu sizin ilgilenmeniz gereken tek şeyin bebeğiniz olduğunu yakınlarınıza hatırlatıp size destek vermek için gününüzü hafifletmesini rica edin. Bu anlamda en başta eşime, anneme ve teyzeme ne kadar teşekkür etsem az.

-Eğer emziriyorsanız mutlaka üstü kolay açılıp kapatılabilen bir elbise seçin.

Benim yaptıklarım ve aklımda kalanlar bunlar değerli anneler ve anne adayları. Sizlerin aklına gelen sormak istediğiniz, önerebileceğiniz detaylar var ise lütfen yorum olarak bizimle paylaşmaktan çekinmeyin ki herkes faydalanabilsin. Dilerim ki her anneye Allah böyle bir günü güzelce geçirmeyi nasip etsin.

Sevgiler,

Mama S.

Organizasyon şirketi: Pinkpartykonsept Özlem

Elbisem: Bondyglobal

Liya’nın elbisesi: Panço

Liya’nın tacı: Nurcan Tasarım 

Bebek albümü: buradan bakabilirsiniz

...

Yorumu Doğrula *

Recent Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.