İstanbul Modern: Sanatçı ve Zamanı

Modern ve çağdaş sanatçıların bir araya geldiği bu koleksiyonda zaman üzerine şekillenen düşüncelerinin baz alındığı foto-gerçekçi,doğu-batı çelişkisinin,insani ölüme açılan düşüncelerin gerçekçiliği, kentlerin dönüşümlerinin,beden politikalarına dair yapıtların ve aynı düşünceleri paylaşan sanatçıların eserleri yer almakta. Sergi, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa ve hesaplaşmaya dair bir düşünce alanı öneriyor. Geçmişten geleceğe farklı zamanları, belirli ortak temalar çerçevesinde bir araya getiriyor.Ben beni en çok etkileyen ve üzerine düşünmemi sağlayan eserleri fotoğraflayıp paylaşmak istedim. Siz ise gidip size dokunan eserleri görmelisiniz derim.

Süreli sergilerin girişi ücretsiz. Bienal girişi ise tam:19tl

Istanbul Modern’s collection exhibition, “Artists in Their Time”, focuses on how artists position their work and themselves within the concept of time. It suggests a conceptual field for examining, and reconciling, the links between an artist’s time and societal, cultural, natural and universal time. It unites artists from very different periods, geographies and disciplines around common themes.

SARKİS 1938

Sarkis’in büyük zamanları önünde raks eden maymun kafataslı heykel

Sculpture with a monkey skull dancing in front of Sarkis’ big times

OLAFUR ELİASSON 2015

Your solar nebula

gümüşlenmiş kristallerin çelik üzerine oturtularak sağdan ve soldan bakıldığında yansıttığı renkler(siyah/sarı) aslında kürenin içerisinde sarmal bir şekilde yer almaktadır. Göz yaşlarının veya su damlalarının andıran kürelerin uzaktan bakıldığında sanki yıldızların galakside ki halini yansıtıyor.

MİCHELANGELO PİSTOLETTO

paçavraların venüs’ü 

venüs of the rags 

Tüketiciliğe dikkat çeken bu eserde doyumsuz insanlığın meydan getirdiği çöplükten dağlar canlandı bir an gözümde.

LİU DİNG

geçici aktörler

temporary actors

DOUG AİTKEN

kötü/ bad

Aitken’in çalışmaları grafik metinler ile göze çarpar.Ayna ve renkli camların kullanıldığı bu eserde günlük ışık değişimiyle beraber odak noktadaki dürbünün hareketliliğinden dolayı görüntü ve imge karşıdan bakıldığında sürekli değişmektedir. Yani bu eser 5 dk öncesi ve sonrası ile kesinlikle birbirinden farklıdır. Sanatçı bu eserde bugünün dünyasının ne kadar hızlı değiştiğine dikkat çekmek istemiştir.

RAMAZAN BAYRAKOĞLU

Alexandra Maria Lara’nın portresi

Portrait of Alexandra Maria Lara

Karşıdan bakıldığında portrenin kumaş parçalarından dikilerek yapıldığını anlamak imkansız. Dokunma isteğini kışkırtan tuvaller tamda Ramazan Bayrakoğlu’nun işi. Maria’nın endişeli bakışlarının altında sanat galerisini gezerken bir anda yere oturup resim yapmaya başlayan çocukların ahengi.

Hüseyin Çağlayan

Üzgünüm Leylam / I am Sad Leyla 

Maddenin tabiatı ile oynayan adam olarak tanımladığım Hüseyin Çağlayan’nın Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi tasarımcılarından biri olduğunu söyleyebilmek gurur verici.Sertab Erener’in heykelinin yüzüne yansıtılan görüntü ve şarkıcının gerçek sesinin kullanıldığı bu şarkının ağıt gibi hüzünlü başlayarak zamanla şen bir türküye dönüşen ilginç bir yapısı vardır.2 oda şeklinde ayarlanan mekanın ikincisinde ise Sertab Erener’in konser edasında ki görüntüleri kayıt altına alınmıştır.Farklı kültür ve kimliklerin etkileri ile kültür/tarih çatışmasının sorgulandığı atmosferde inanılmaz bir metafor oluşturulmuş.

TANER CEYLAN

1553-2012

Escinsel yaşama ve kültüre özgü öğeleri,kurguları tuvaline taşırken gerçekçiliği hakikatin ifadesi hatta vurgusu olarak kabul eden Taner Ceylan foto-gerçekçi üslubun en başarılı uygulayıcılarından biri. Sanatçı Hürrem Sultan’dan esinlenerek yaptığı tuvalde Kanuni’nin oğlu Şehzade Mustafa’yı öldürttüğü tarihe gönderme yapar.Resme konu olan kişinin yüzünü gizleyen tül , iktidarın kendini örtülü bir şiddetle besleyişini sembolize eder.

CİLDO MEİRELES

Sahte politikacıları atmak için proje deliği, 2011

Project hole to throw dishonest politicians in, 2011

Tuvale baktığınızda ilk hissettiğiniz bir sıcaklık ve düşüş. Bu eser sanatın sürreal bir dobralıkla politik olarak eyleyebilme potansiyelini över.

...

Yorumu Doğrula *

Recommended Posts
Want The Fashion Contact

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.